Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Łączy wielką pasję piłkarską z pasją społecznikowską”. Piotr Zieliński z Medalem św. Brata Alberta

Piotr Zieliński otrzyma medal św. Brata Alberta

TIZIANA FABI/AFP/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 10.01.23

Reprezentant Polski otrzymał wyróżnienie za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach stowarzyszenia "Piotruś Pan".

Wczoraj (9.01) Fundacja św. Brata Alberta z Radwanowic ogłosiła tegorocznych laureatów Medali św. Brata Albeta. Fundacja wyróżnienie to przyznaje za bezinteresowne działanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy. Na tegorocznej liście nagrodzonych znalazł się m.in. Piotr Zieliński, pomocnik piłkarskiej reprezentacji Polski i drużyny Napoli.

„Bardzo ten wniosek poparł Polski Związek Piłki Nożnej, który uważa, że sportowiec, który łączy swoją wielką pasję piłkarską z pasją społecznikowską, jest wzorem dla innych” – mówi o nagrodzie dla Zielińskiego ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes fundacji z Radwanowic.

Piłkarz otrzymał wyróżnienie za utworzenie domów dziecka na Dolnym Śląsku oraz ich wspieranie w ramach Stowarzyszenia „Piotruś Pan”. Zawodnik za swoje pieniądze kupił w powiecie ząbkowickim dwa budynki, które zostały przekształcone w domy dziecka. Do ośrodków prowadzonych przez rodziców piłkarza trafiają głównie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Zieliński wspiera też podopiecznych stowarzyszenia.

Prócz pomocnika Napoli medale w tym roku otrzymają: aktorka Joanna Kulig, krakowska działaczka Cecylia Chrząścik, Alexander Kurek oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które posługuje w Starym Skałacie i w Żytomierzu na Ukrainie. Odznaczenia zostaną wręczone 21 marca podczas festiwalu „Albertiana” w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.

Galeria szlachetności

Joanna Kulig otrzyma medal za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Aktorka jest m.in. ambasadorką Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, wspierała akcję charytatywną „Wirtualny Kulig”, była również ambasadorką akcji „Biegojazda po Sensoryczny Ogród Marzeń”. Kulig zaangażowała się też w Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości.

Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami w ramach Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” uhonorowana została też jego prezeska Cecylia Chrząścik. Celem Stowarzyszenia jest integracja osób niepełnosprawnych, szczególnie dzieci i młodzieży, ze społeczeństwem m.in. poprzez organizację festynów, imprez integracyjnych, występów teatralnych, akcji charytatywnych oraz spotkań edukacyjnych.

Urodzony w 1939 roku i mieszkający na stałe w Niemczech Alexander Kurek odbierze wyróżnienie za wspieranie budowy Domów Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnościami w Łodzi i Radwanowicach. Na ich budowę przekazał pieniądze pochodzące ze sprzedaży rodzinnego domu wraz z działkami w Trzebini.

Medal za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami, potrzebujących pomocy oraz ofiar wojny w Ukrainie otrzymają siostry franciszkanki posługujące w Ukrainie. Od 1991 r. pomagają one niewidomym oraz ich rodzinom. Obecnie angażują się również w pomoc ofiarom wojny.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody znajdują się m.in.: śp. kard. Franciszek Macharski (pierwszy medalista), śp. bp Jan Chrapek, Rzecznicy Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarze Eleni Tzoka, Lidia Jazgar, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz oraz Adam Nowak, sportowcy Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły i Marcin Gortat, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, restaurator Jan Kościuszko oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz. W ubiegłym roku laureatami zostali b. piłkarz Jerzy Dudek, muzyk Ryszard Brączek i działacz społeczny z Kanady Grzegorz Waśniewski.

Tags:
brat albertpiłka nożnapomoc charytatywnasport
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail