Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Módlmy się za wychowawców. Papieska intencja na styczeń [wideo]

papieska intencja na styczeń 2023

Papieska Światowa Sieć Modlitwy

Redakcja - 10.01.23

„Wychowawca jest świadkiem, który przekazuje nie tylko wiedzę, ale też swoje przekonania i życiowe zaangażowanie, stając się przez to twórcą wspólnoty" – zauważa papież Franciszek w wideo prezentującym intencję modlitewną na styczeń tego roku.

Papieska intencja modlitewna na styczeń 2023

W pierwszym tegorocznym materiale wideo Franciszek podkreśla rolę wychowawców, jak czynił to wielokrotnie podczas swojego pontyfikatu. Prosi zarazem, by dodali oni do swojego nauczania nową treść: braterstwo. Według papieża, jest ono kluczowym elementem w budowaniu świata przyjaznego tym najbardziej bezbronnym.

Fabuła papieskiego wideo przedstawia historię ucznia odrzucanego przez kolegów z klasy. Dzięki cierpliwej pracy i trosce swojego nauczyciela, chłopiec odzyskuje szacunek rówieśników. „Wychowawca jest świadkiem, który nie przekazuje swojej wiedzy intelektualnej, ale swoje przekonania, swoje życiowe zaangażowanie” – wskazuje Franciszek. Zaznacza, że „edukacja jest aktem miłości”, zaś wychowawca to ktoś, kto „potrafi dobrze posługiwać się trzema językami: językiem głowy, serca i rąk, w harmonii”.

„Módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, uczącymi braterstwa zamiast konfrontacji i pomagającymi zwłaszcza najbardziej bezbronnym młodym ludziom” – wzywa papież.

Papieska intencja na styczeń 2023 – zobacz wideo:

Zapis papieskiego przesłania:

Chciałbym zaproponować wychowawcom, aby dodali do swojego nauczania nową treść: braterstwo

Edukacja jest aktem miłości, który oświeca drogę do odzyskania poczucia braterstwa, abyśmy nie ignorowali najsłabszych.

Wychowawca jest świadkiem, który nie przekazuje swojej wiedzy intelektualnej, ale swoje przekonania, swoje życiowe zaangażowanie.

Tym, który potrafi dobrze posługiwać się trzema językami: językiem głowy, serca i rąk, w harmonii. I stąd wynika radość komunikowania się.

A wtedy będą oni słuchani o wiele uważniej i będą twórcami wspólnoty.

Dlaczego? Ponieważ oni zasiewają to świadectwo.

Módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, uczącymi braterstwa zamiast konfrontacji i pomagającymi zwłaszcza najbardziej bezbronnym młodym ludziom.

papieska intencja na styczeń 2023

Tags:
edukacjaIntencje modlitewnepapież Franciszekwychowanie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail