Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Rodzina przy stole. Oto 7 zasad udanego posiłku

Monkey-Business-Images-Shutterstock.jpg

Monkey-Business-Images I Shutterstock.

Zoe Romanowsky - 28.12.22

Co zrobić, by wspólne zasiadanie do stołu było czymś, na co czeka cała rodzina? Oto 7 sprawdzonych zasad!

Korzyści płynące ze wspólnego zasiadania do stołu są udowodnione naukowo. Rodzinne spotkania redukują stres, sprzyjają zwiększaniu poczucia bezpieczeństwa, a nawet… poprawiają wyniki edukacyjne dzieci. Oczywiście pod warunkiem, że odbywają się w odpowiedniej atmosferze…

Empatia i dobry humor to podstawa

Wbrew pozorom, wspólny posiłek ma wymiar nie tylko cielesny, ale również… duchowy. „Uczta” czy „weselny poczęstunek” to obrazy, które pojawiają się w Biblii co najmniej kilka razy. W dodatku najczęściej przedstawiane są jako metafora raju. Miłość do Eucharystii, czyli posiłku, na który Chrystus zaprasza wybranych braci i przyjaciół, również wskazuje na piękno rodzinnego ucztowania.

Ważny jest jednak nie tylko fakt regularnego zasiadania do wspólnego stołu, ale przede wszystkim jego jakość. W chwilach spędzonych przy stole nie powinno zabraknąć poczucia humoru i dobrych żartów.Nie mniej ważna jest życzliwa atmosfera i traktowanie innych z empatią. Tu pomóc może wprowadzenie kilku prostych zasad, które obowiązywać będą nie tylko dzieci, ale też pozostałych członków rodziny.

Zasady te mogą różnić się w zależności od rodziny i trzeba dostosować je do swoich potrzeb. Oto 7 przykładów, którymi możesz się zainspirować: 

1. Zasiądź do stołu z uśmiechem i dobrym humorem. Nie daj się wyprowadzić z równowagi z powodu drobiazgów!

2. Bądź uprzejmy i szanuj innych. Komentarze na temat serwowanych potraw wyrażaj z wyczuciem, nawet jeśli jedzenie nie jest w twoim guście. Postaraj się raczej o wdzięczność za wspólny czas i możliwość cieszenia się wspólnym posiłkiem.

3. Uczestnicząc w rozmowach nie staraj się zdominować pozostałych członków rodziny. Nie przekrzykujcie się i nie mówcie wszyscy jednocześnie. Ćwiczcie w sobie empatyczną postawę i umiejętność słuchania.

4. Przestrzegaj podstawowych zasad dobrego smaku: siedź prosto, prawidłowo posługuj się sztućcami i zjadaj wszystko z talerza.

5. Nie odchodź od stołu dopóki reszta rodziny nie skończy posiłku. Jeśli naprawdę musisz opuścić jadalnię, grzecznie uprzedź o tym innych.

6. Każdy z uczestników posiłku odpowiada po części za panującą przy stole atmosferę. Staraj się więc o spokój i harmonię.

7. Gdy wszyscy skończą posiłek, każdy członek rodziny niech pomoże w znoszeniu talerzy ze stołu, a potem – w sprzątaniu kuchni.

Tags:
relacjerodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail