Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Rodzina przy stole. Oto 7 zasad udanego posiłku

Monkey-Business-Images-Shutterstock.jpg

Monkey-Business-Images I Shutterstock.

Zoe Romanowsky - 28.12.22

Co zrobić, by wspólne zasiadanie do stołu było czymś, na co czeka cała rodzina? Oto 7 sprawdzonych zasad!

Korzyści płynące ze wspólnego zasiadania do stołu są udowodnione naukowo. Rodzinne spotkania redukują stres, sprzyjają zwiększaniu poczucia bezpieczeństwa, a nawet… poprawiają wyniki edukacyjne dzieci. Oczywiście pod warunkiem, że odbywają się w odpowiedniej atmosferze…

la suite aprés cette publicité

Empatia i dobry humor to podstawa

Wbrew pozorom, wspólny posiłek ma wymiar nie tylko cielesny, ale również… duchowy. „Uczta” czy „weselny poczęstunek” to obrazy, które pojawiają się w Biblii co najmniej kilka razy. W dodatku najczęściej przedstawiane są jako metafora raju. Miłość do Eucharystii, czyli posiłku, na który Chrystus zaprasza wybranych braci i przyjaciół, również wskazuje na piękno rodzinnego ucztowania.

la suite aprés cette publicité

Ważny jest jednak nie tylko fakt regularnego zasiadania do wspólnego stołu, ale przede wszystkim jego jakość. W chwilach spędzonych przy stole nie powinno zabraknąć poczucia humoru i dobrych żartów.Nie mniej ważna jest życzliwa atmosfera i traktowanie innych z empatią. Tu pomóc może wprowadzenie kilku prostych zasad, które obowiązywać będą nie tylko dzieci, ale też pozostałych członków rodziny.

la suite aprés cette publicité

Zasady te mogą różnić się w zależności od rodziny i trzeba dostosować je do swoich potrzeb. Oto 7 przykładów, którymi możesz się zainspirować: 

la suite aprés cette publicité

1. Zasiądź do stołu z uśmiechem i dobrym humorem. Nie daj się wyprowadzić z równowagi z powodu drobiazgów!

2. Bądź uprzejmy i szanuj innych. Komentarze na temat serwowanych potraw wyrażaj z wyczuciem, nawet jeśli jedzenie nie jest w twoim guście. Postaraj się raczej o wdzięczność za wspólny czas i możliwość cieszenia się wspólnym posiłkiem.

3. Uczestnicząc w rozmowach nie staraj się zdominować pozostałych członków rodziny. Nie przekrzykujcie się i nie mówcie wszyscy jednocześnie. Ćwiczcie w sobie empatyczną postawę i umiejętność słuchania.

la suite aprés cette publicité

4. Przestrzegaj podstawowych zasad dobrego smaku: siedź prosto, prawidłowo posługuj się sztućcami i zjadaj wszystko z talerza.

la suite aprés cette publicité

5. Nie odchodź od stołu dopóki reszta rodziny nie skończy posiłku. Jeśli naprawdę musisz opuścić jadalnię, grzecznie uprzedź o tym innych.

6. Każdy z uczestników posiłku odpowiada po części za panującą przy stole atmosferę. Staraj się więc o spokój i harmonię.

7. Gdy wszyscy skończą posiłek, każdy członek rodziny niech pomoże w znoszeniu talerzy ze stołu, a potem – w sprzątaniu kuchni.

la suite aprés cette publicité
Tags:
relacjerodzina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail