Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Lekcja od św. Szczepana: miłosierdzie, Słowo, przebaczenie

papież Franciszek mówił o przebaczeniu podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie

Antoine Mekary | ALETEIA

Katolicka Agencja Informacyjna - 26.12.22

Prośmy nowonarodzonego Jezusa o (...) nowość serca zdolnego do przebaczenia: my wszyscy potrzebujemy serca przebaczającego – wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Franciszek odwoływał się do świadectwa św. Szczepana – pierwszego męczennika, którego wspomnienie obchodzimy właśnie 26 grudnia. Złożyły się na nie pełnienie dzieł miłosierdzia, głoszenie Słowa Bożego oraz przebaczenie zabójcom.

Boże Narodzenie: nie bajka, lecz przyjście Zbawiciela

Drogie siostry i bracia, dzień dobry, dobrego święta!

Wczoraj obchodziliśmy Narodzenie Pana, a liturgia, aby pomóc nam lepiej Go przyjąć, przedłuża czas trwania uroczystości do 1 stycznia: na osiem dni. O dziwo jednak, te same dni upamiętniają kilka dramatycznych postaci świętych męczenników. Dziś na przykład św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijańskiego. Pojutrze świętych Młodzianków, dzieci zabite przez króla Heroda z obawy, że Jezus odbierze mu tron (por. Mt 2, 1-18). Krótko mówiąc, liturgia zdaje się wręcz pragnąć nas oderwać od świata świateł, obiadów i prezentów, w którym być może w tych dniach nieco się usadowiliśmy. Dlaczego?

Bo Boże Narodzenie nie jest bajką o narodzinach króla, lecz jest przyjściem Zbawiciela, który wybawia nas od zła, biorąc na siebie nasze zło: egoizm, grzech, śmierć. A naszym złem jest egoizm, który nosimy w sobie, grzech, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami, i śmierć. A męczennicy są najbardziej podobni do Jezusa. Istotnie, słowo męczennik oznacza świadka: męczennicy są świadkami, to znaczy braćmi i siostrami, którzy poprzez swoje życie ukazują nam Jezusa, który miłosierdziem zwyciężył zło. I nawet w naszych czasach męczennicy są liczni, bardziej niż w początkach Kościoła. I także w naszych czasach jest wielu męczenników.

Miłosierdzie, Słowo Boże, przebaczenie

Dziś modlimy się za tych braci i siostry prześladowanych męczenników, którzy dają świadectwo o Chrystusie. Warto, abyśmy zadali sobie pytanie: czy daję świadectwo o Chrystusie? I jak możemy się w tym poprawić, w lepszym dawaniu świadectwa o Chrystusie? Z pomocą może nam przyjść właśnie postać świętego Szczepana.

Dzieje Apostolskie mówią nam przede wszystkim, że był on jednym z siedmiu diakonów, których wspólnota jerozolimska wyświęciła, by obsługiwali stoły, czyli dla posługi charytatywnej (por. 6, 1-6). Oznacza to, że jego pierwsze świadectwo nie zostało złożone słowami, lecz poprzez miłość, z jaką służył najbardziej potrzebującym.

Ale Szczepan nie ograniczył się do tego dzieła pomocy. Tym, których spotykał, mówił o Jezusie: dzielił się swoją wiarą w świetle Słowa Bożego i nauczania Apostołów (por. Dz 7, 1-53, 56). I jest to drugi wymiar jego świadectwa: przyjęcie Słowa i przekazanie piękna Słowa, opowiedzenie jak spotkanie z Jezusem przemienia życie. A było to dla Szczepana tak ważne, że nie dał się zastraszyć nawet groźbami swoich prześladowców, także wówczas, gdy widział, że sprawy przybierają zły obrót (por. w. 54).

Miłosierdzie i przepowiadanie, to był Szczepan. Jednak jego największym świadectwem jest jeszcze inne: to, że umiał łączyć miłosierdzie i przepowiadanie. Zostawił nam je w chwili śmierci, kiedy za przykładem Jezusa przebaczył swoim zabójcom (por. w. 60; Łk 23,34). Miłosierdzie, przepowiadanie, przebaczenie.

Prośmy o serce zdolne do przebaczania

Oto więc nasza odpowiedź na pytanie: możemy udoskonalić nasze świadectwo poprzez miłosierdzie wobec braci i sióstr, wierność Słowu Bożemu i przebaczenie. Miłosierdzie, Słowo, przebaczenie. To właśnie przebaczenie mówi, czy rzeczywiście wypełniamy miłosierdzie wobec innych i czy żyjemy Słowem Jezusa. Przebaczenie. „Per-dono” jest istotnie, jak wskazuje samo słowo, największym darem, darem, który dajemy innym, ponieważ jesteśmy Jezusowi, On nam przebaczył. Przebaczam, bo mi przebaczono, a zapominamy o tym…

Zastanówmy się, każdy z nas, nad naszą zdolnością do przebaczania: jaka jest moja zdolność do przebaczania, w tych dniach, kiedy być może spotkamy, pośród wielu innych, pewne osoby, z którymi się nie dogadaliśmy, które nas skrzywdziły, z którymi nigdy nie naprawiliśmy relacji. Prośmy nowonarodzonego Jezusa o nowość, pewną nowość, to znaczy nowość serca zdolnego do przebaczenia: my wszyscy potrzebujemy serca przebaczającego. Prośmy Pana o tę łaskę: Panie, bym nauczył się przebaczać, siłę do modlitwy za tych, którzy wyrządzili nam złom siłę do modlitwy za tych, którzy mnie zranili, i do podjęcia kroków otwartości i pojednania. Niech Pan obdarzy nas dzisiaj tą łaską.

A Maryja, Królowa męczenników, niech pomaga nam wzrastać w miłości, w umiłowaniu Słowa i w przebaczeniu.

Papież życzy pokoju

Drodzy bracia i siostry, w duchowym klimacie radości i ukojenia Świąt Bożego Narodzenia serdecznie pozdrawiam wszystkich tu obecnych i tych wszystkich, którzy śledzą nas poprzez środki społecznego przekazu. Ponawiam moje życzenia pokoju: pokoju w rodzinach, pokoju we wspólnotach parafialnych i zakonnych, pokoju w ruchach i stowarzyszeniach, pokoju dla narodów udręczonych wojną i pokoju dla drogiej i udręczonej Ukrainy: jest tutaj bardzo dużo flag ukraińskich. Prośmy o pokój dla tego udręczonego narodu.

W minionym tygodniu otrzymałem bardzo wiele wiadomości z życzeniami. Nie mogąc odpowiedzieć każdemu, wyrażam moją wdzięczność, szczególnie za dar modlitwy. Życzę wszystkim dobrego przeżycia święta św. Szczepana. Proszę was, byście nie zapominali o modlitwie w mojej intencji. Smacznego obiadu i do zobaczenia.

tłum. o. Stanisław Tasiemski OP (KAI) / Watykan

Skróty, tytuł i śródtytuły: Aleteia.pl

Tags:
Anioł PańskiBoże Narodzeniemęczennicypapież Franciszekprzebaczenieświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail