Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Handel szczątkami świętych? Znany serwis aukcyjny mówi: „Stop”

znany serwis aukcyjny rezygnuje z handlu relikwiami

Lili. Q | Shutterstock

Redakcja - 23.12.22

Gromadzący kolekcjonerów i miłośników sztuki serwis aukcyjny Catawiki obiecał wycofać ze swojej oferty relikwie zawierające szczątki zmarłych osób. W sprawie interweniował wcześniej jeden z biskupów.

Genezy zdarzenia upatrywać należy w liście, który do serwisu skierował pod koniec września holenderski duchowny bp Jan Hendriks. Hierarcha zaapelował w nim o wycofanie ze sprzedaży dostępnych na stronie internetowego domu aukcyjnego relikwii świętych. Wspomnieć trzeba tutaj, iż Catawiki prowadzi swoją działalność w ponad 60 krajach świata, w tym w Polsce.

Kościół rzymskokatolicki od dawna zakazuje handlu relikwiami, ponieważ są to przedmioty sakralne. Ponadto relikwie są często szczątkami zmarłego. Dlatego handel ten jest sprzeczny z integralnością ludzkiego ciała i szacunkiem dla zmarłych” – napisała diecezja Haarlem-Amsterdam w wyjaśniającym przyczyny interwencji komunikacie.

Z racji, iż apel bp. Hendriksa pozostał wówczas bez odpowiedzi, 13 grudnia podjął on decyzję o jego upublicznieniu. Zaledwie dzień później duchowny poinformował, iż otrzymał wreszcie odpowiedź ze strony Catawiki.

„Chcielibyśmy poinformować, że – po szczegółowej ocenie wewnętrznej i zewnętrznej – podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu sprzedaży relikwii zawierających szczątki zmarłych na naszej platformie. Decyzja ta zapadła kilka tygodni temu” – zapewniła korporacja.

Z całą pewnością decyzję powyższą uznać należy za krok w dobrym kierunku. Niemniej jednak, jak sprawdziliśmy, platforma w dalszym ciągu oferuje sprzedaż relikwii niższych stopniem (niezawierających szczątków ludzkich). Szczególną popularnością cieszą się na niej pamiątki związane ze św. Faustyną Kowalską.

Tags:
internetpieniądzerelikwieświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail