Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 25/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zbliża się przesłuchanie kard. Parolina. Co papieski sekretarz stanu wiedział o aferze finansowej w Watykanie?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Kard. Pietro Parolin odpowiadający na pytania dziennikarzy

Massimigliano MiglioratoMassimig/Polaris Images/East News

Hugues Lefèvre - Agencja I.Media - 22.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: zbliża się przesłuchanie kard. Parolina; poruszające przesłanie nuncjusza na Ukrainie; czy Kościół zainwestuje w kryptowaluty?

Czwartek, 22 grudnia 2022 r.

1. Zbliża się przesłuchanie kard. Parolina.
2. Poruszające przesłanie nuncjusza na Ukrainie.
3. Czy Kościół zainwestuje w kryptowaluty?
4. Jaki pomysł na pokój ma Stolica Apostolska.

1Zbliża się przesłuchanie kard. Parolina

Już 25 lub 26 stycznia przed watykańskim sądem stanie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin. Duchowny zeznawać będzie w związku z niegospodarnością i malwersacjami finansowymi, jakich dopuścić miał się jego zastępca, kard. Giovanni Angelo Becciu.

Niezależnie od wyników śledztwa cała sprawa uderza wizerunkowo w najważniejszego z watykańskich „ministrów”. Albo bowiem okaże się, że kard. Parolin nie sprawował należytego nadzoru nad podległymi mu urzędnikami, albo, co gorsza, świadomie akceptował wykonywane przez nich podejrzane operacje finansowe.

Opisujący kulisy sprawy serwis The Pillar prognozuje, iż watykański sąd w dniu posiedzenia spotka się z „oblężeniem” ze strony dziennikarzy. W wyniku nietrafionych inwestycji w fundusze i nieruchomości Stolica Apostolska stracić miała ok. 250 milionów euro.

The Pillar, USA

2Poruszające przesłanie nuncjusza na Ukrainie

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie opublikowało nagranie wideo z przesłaniem papieskiego nuncjusza na Ukrainie, abp. Visvaldasa Kulbokasa. Duchowny relacjonuje w nim sytuację humanitarną w kraju nękanym przez cały czas rosyjskimi atakami rakietowymi na infrastrukturę krytyczną.

„Nie wiemy, jak będziemy żyć tej zimy. Nie wiemy, jak przeżyjemy święta. (…) Awarie sieci komunikacyjnych to tylko jeden ze skutków zniszczeń spowodowanych ciągłymi atakami sił rosyjskich. Do tego dochodzi bardzo intensywne zimno odczuwalne o tej porze roku. Przeziębienie używane jest jako broń przeciwko narodowi ukraińskiemu” – mówi abp Kulbokas.

Przesłanie hierarchy kończy się wyrazami wdzięczności wobec wszystkich, którzy niosą pomoc mieszkańcom Ukrainy. „Chciałbym zapewnić, że bardzo doceniamy waszą bliskość. (…) dzięki pomocy i miłosierdziu, które otrzymujemy z całego świata, każdy dzień jest dla nas Bożym Narodzeniem. (…) proszę, módlcie się za nas i niech Bóg was błogosławi” – podsumowuje nuncjusz.

Ecclesia, Portugalia

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • W miasteczku King of Prussia na obrzeżach Filadelfii odbyło się wydarzenie pod nazwą „Catholic Crypto Conference”. Jego uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, czy możliwe jest wejście Kościoła katolickiego w świat kryptowalut. Jak się okazuje, płatności kryptowalutowe cieszą się w USA szczególnie dużym zainteresowaniem wśród osób o poglądach konserwatywnych („America„, USA).
  • Serwis Settimana News zastanawia się, czy obecne watykańskie starania na rzecz pokoju okażą się równie skuteczne, co w latach „zimnej wojny” (Settimana News, Włochy).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo

Tags:
ALE prasówkamediapieniądzeprzestępstwoWatykanWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail