Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

W 2013 r. Franciszek podpisał list rezygnacyjny. Nie był pierwszym papieżem, który podjął taki krok

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Papież Franciszek na wózku przed szopka na pl. św. Piotra

VINCENZO PINTO/AFP/East News

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 20.12.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: Franciszek podpisał list rezygnacyjny; co wiemy w sprawie o. Marko Rupnika?; chrześcijanie emigrują z Betlejem.

Wtorek, 20 grudnia 2022 r.

1. W 2013 r. Franciszek podpisał list rezygnacyjny.
2. Co wiemy w sprawie o. Marko Rupnika?
3. Chrześcijanie emigrują z Betlejem.
4. Papież ogłosił nowego Sługę Bożego.
5. Nie ustają prześladowania chrześcijan w Pakistanie.

1W 2013 r. Franciszek podpisał list rezygnacyjny

Nie milkną echa ostatniej deklaracji papieża Franciszka. W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „ABC” Ojciec Święty przyznał, iż w 2013 r. podpisał swój list rezygnacyjny na wypadek pogorszenia stanu zdrowia, które uniemożliwiałoby dalsze sprawowanie urzędu. Redaktor Vatican News, Andrea Tornielli, przypomina, iż Franciszek nie jest pierwszym następcą św. Piotra, który zdecydował się na tego rodzaju krok.

W 2018 r. fakt istnienia podobnych listów autorstwa Pawła VI ujawnił w swojej książce abp Leonardo Sapienza, regent Domu Papieskiego. W przedmowie do książki abp. Sapienzy papież Franciszek pochwalił gest swojego wspomnianego poprzednika. „Papież, któremu przeszkodziłaby poważna choroba, nie byłby w stanie wystarczająco skutecznie sprawować swojej apostolskiej posługi” – napisał.

W swoim ostatnim wywiadzie obecny Ojciec Święty przywołał także postać Piusa XII. Papież ten zakładał swoją ewentualną rezygnację w przypadku, gdyby został porwany przez nazistów.

Vatican News, Watykan (jęz. angielski)

Szerzej o sprawie pisała również Katolicka Agencja Informacyjna (tutaj).

2Co wiemy w sprawie o. Marko Rupnika?

Magazyn „National Catholic Register” stara się krok po kroku prześledzić sprawę jezuity, o. Marko Rupnika. Ten znany słoweński teolog i twórca mozaik oskarżony został o przestępstwa seksualne wobec kobiet (świeckich i zakonnic) i ich prześladowanie psychiczne.

Pierwsze informacje o niewłaściwych zachowaniach o. Rupnika opublikowały przed kilkoma tygodniami włoskie blogi. Doniesienia te dotyczyły zdarzeń z lat 90. ub. w. Dykasteria Nauki Wiary zamknęła jednak swoje postępowanie w tej sprawie z uwagi na fakt przedawnienia.

14 grudnia przełożony generalny jezuitów o. Arturo Sosa przyznał, że o. Rupnik w 2019 r. zaciągnął na siebie ekskomunikę z powodu rozgrzeszenia kobiety, z którą w 2015 r. pozostawał w relacji o charakterze seksualnym. Później jednak wyznał ten grzech, co spowodowało zniesienie ekskomuniki.

„National Catholic Register” informuje jednak o kolejnych sformułowanych w kierunku jezuity zarzutach. W latach 80. ub. w. miał on molestować kobiety należące do wspólnoty, jaką założył w swojej ojczyźnie. Dopuszczać miał się także wówczas nadużyć w sprawowaniu władzy we wspólnocie.

Pierwsze postępowanie względem o. Rupnika jego zgromadzenie przeprowadzić miało dopiero w roku 2018. Zakonnik otrzymał wówczas zakaz kontaktów z kobietami oraz sprawowania kierownictwa duchowego.

Co dziwne, jeszcze w marcu 2020 r. papież Franciszek poprosił o. Rupnika o głoszenie wielkopostnych kazań. Obecnie jezuici prowadzą względem duchownego kolejne postępowanie wyjaśniające. O przestępstwa o charakterze seksualnym oskarża go łącznie dziewięć kobiet.

National Catholic Register„, USA

O sprawie pisała również Aleteia Polska (tutaj).

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Włoski dziennik „Il Mattino” pochyla się nad sytuacją chrześcijan w Ziemi Świętej. W związku z pogarszającymi się warunkami ekonomiczno-społecznymi coraz większa ich liczba decyduje się na emigrację. W szczególnie szybkim tempie topnieje chrześcijańska społeczność Betlejem. Jedną z ostatnich „oaz”, w których pozostają oni obecni, jest Szpital Świętej Rodziny. W placówce tej lada chwila przyjść ma na świat 100-tysięczne dziecko („Il Mattino„, Włochy). O sytuacji w szpitalu pisała również niedawno Katolicka Agencja Informacyjna (tutaj).
  • Międzynarodowa strona Towarzystwa Jezusowego przypomina postać o. Matteo Ricciego, ogłoszonego w sobotę Sługą Bożym. Ten żyjący na przełomie XVI i XVII w. zakonnik zasłynął jako wielki ewangelizator Chin i pionier w dziedzinie dialogu międzyreligijnego (Jesuits, jęz. angielski).
  • Chrześcijanie z Pakistanu stają przed dylematem, na ile otwarcie świętować czas Narodzenia Pańskiego. Mimo posiadania ku temu konstytucyjnych swobód, obawiają się oni ryzyka ataków ze strony radykalnych ugrupowań muzułmańskich (UCA News, Hongkong, jęz. angielski).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
ALE prasówkamediapapież FranciszekWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail