Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Ściskam różaniec i wszystko staje się łatwiejsze” – mówi trener Chorwacji w nowym wywiadzie

Zlatko Dalić z piłkarzami reprezentacji Chorwacji po dekoracji brązowymi medalami mistrzostw świata

AP | Dutch Height | MAURICE OF STONE | Voetbal International | East News

Redakcja - 19.12.22

„Zawsze noszę różaniec w kieszeni i modlę się przed każdym meczem” – podkreślił szkoleniowiec brązowych medalistów tegorocznego mundialu.

W piątek (16.12), na dzień przed meczem o trzecie miejsce pomiędzy Chorwacją a Marokiem, trener europejskiej reprezentacji Zlatko Dalić udzielił wywiadu katolickiej agencji prasowej ACI Prensa. W rozmowie tej selekcjoner po raz kolejny opowiedział, jakie znaczenie w jego życiu mają wiara w Boga i modlitwa.

„Dorastałem w katolickiej rodzinie. Matka mnie uczyła i prowadziła w kierunku religii, w młodości byłem też ministrantem. Całe życie byłem wierzący, tak wychowuję swoje dzieci. Staram się co niedzielę chodzić na mszęświętą” – zadeklarował Dalić.

Z różańcem przez świat

„Zawsze noszę różaniec w kieszeni i modlę się przed każdym meczem. Kiedy czuję «ten moment», wkładam rękę do kieszeni, ściskam różaniec i wtedy wszystko staje się łatwiejsze. (…) Miałem okazję uczestniczyć w odmawianiu różańca przez Chorwatów z całego świata. Byliśmy na różnych kontynentach, ale zjednoczeni w modlitwie” – dodał szkoleniowiec Chorwatów.

Trener w rozmowie z ACI Prensą wspomniał też o swojej pielgrzymce do sanktuarium w Medjugorie. „Pielgrzymowałam pieszo przez trzy dni z mojego rodzinnego miasta Livno do oddalonego o około sto dwadzieścia kilometrów sanktuarium w Medjugorie, aby podziękować Matce Bożej za wszystkie błogosławieństwa” – relacjonował.

View this post on Instagram

A post shared by Zlatko Dalic (@daliczlatko)

Krzyż należy nieść godnie i stanowczo

Dalić przyznał też, że wiara stanowi czynnik pomagający radzić sobie z niepowodzeniami nie tylko na płaszczyźnie sportowej. „Trudne chwile w życiu przychodzą, a wówczas człowiek nie powinien się poddawać, tonąć, upadać. Krzyż należy nieść jak najbardziej godnie, stanowczo i mocno. Z wiarą człowiek może powrócić na właściwą drogę” – zaznaczył.

„Bóg wie, że poprzez naszą pracę chcemy osiągnąć sukces. Jeśli jednak ten sukces się nie wydarzy, ważne jest, aby dać z siebie wszystko, grać dla swojego kraju i nosić koszulkę z dumą. (…) Wszystko, co osiągnąłem w życiu, zawdzięczam Bogu” – podkreślił szkoleniowiec przed meczem z reprezentacją Maroka.

Drugi medal z rzędu

Sobotni pojedynek o brązowy medal zakończył się zwycięstwem Chorwatów 2:1. Tym samym drużyna z Bałkanów po raz drugi z rzędu sięgnęła po krążek piłkarskich mistrzostw świata. Przed czterema laty w Rosji piłkarze Hrvatskiej zdobyli srebro.

Swojej religijności selekcjoner Chorwatów dał wyraz także w trakcie pobytu w Katarze. Przed meczem swojej reprezentacji z Japonią, „sprowadził” on z ojczyzny kapłana, który na prośbę drużyny sprawował w ich hotelu mszę świętą.

W ostatnich dniach rozgłos zyskały także słowa argentyńskiego piłkarza Rubena Cecco. Przed meczem Hrvatskiej z Albicelestes ten były podopieczny Dalicia przypomniał sytuację, gdy otrzymał od swojego trenera różaniec i Biblię.

Tags:
Chorwacjapiłka nożnaróżaniecsportwiara
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail