Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Klasztor z VI wieku w okolicach Dubaju? Zaskakujące odkrycie archeologów

Chrześcijański klasztor odkryty na wyspie Al-Siniyah u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Associated Press/East News

Manuella Affejee - 10.12.22

Na wyspie Al-Siniyah, u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odkryto ruiny chrześcijańskiego klasztoru z VI wieku. To dowodzi dynamiki chrześcijańskiego życia w Zatoce Perskiej przed podbojem islamskim.

Chrześcijański klasztor sprzed 1400 lat? Zaskakujące odkrycie archeologiczne znajduje się na wyspie Al-Siniyah. Położona jest w emiracie Umm al Qaiwain, około 50 kilometrów od olśniewającego Dubaju.

Odkrycie u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Przeprowadzone na kilku próbkach analizy radiowęglowe umożliwiły datowanie fundamentów budynku. Szacuje się, że powstały między 534 a 656 rokiem, czyli przed rozprzestrzenieniem się islamu w regionie. Przypomnijmy, że pierwsze tego typu odkrycie miało miejsce w 1990 roku na wyspie Sîr Banî Yâs, niedaleko granicy z Arabią Saudyjską.

Zdjęcia lotnicze Al-Siniyah pozwalają wyobrazić sobie organizację tego, jak można sądzić, prawdziwego kompleksu architektonicznego. W jego skład wchodził: jednonawowy kościół, kilka przylegających pomieszczeń, w których mieściła się chrzcielnica oraz piec do pieczenia chleba.

Półwysep Arabski

Na zdjęciach widać także pozostałości innego, czteroizbowego budynku z wewnętrznym dziedzińcem. Mogła to być rezydencja opata klasztoru lub biskupa. W pobliżu kościoła znajduje się zespół budowli, które archeolodzy identyfikują jako przedislamską osadę.

Trwające wykopaliska częściowo zasponsorowało Ministerstwo Kultury Emiratów. Dla profesora Timothy’ego Powera odkrycie jest tym bardziej fascynujące, że dotyczy mało znanej historii tego regionu. Potwierdza ono pewien fakt: „tygiel”, jakim jest dziś Półwysep Arabski, istniał już ponad tysiąc lat temu.

Chrześcijanie w przedislamskiej Arabii

O historii chrześcijaństwa na Półwyspie Arabskim nadal niewiele się mówi. Tym bardziej warto przyjrzeć się źródłom literackim i archeologicznym. Pierwsze wzmianki o chrystianizacji tego regionu znajdują się w tekstach Euzebiusza z Cezarei (263–339). Głoszenie Ewangelii było dziełem misjonarzy, którzy przybyli do odległej prowincji rzymskiej Arabii.

Według tekstów źródłowych, chrześcijaństwo rozkwitło od tego czasu. Na Soborze Chalcedońskim w 451 roku było obecnych 17 biskupów.

W północno-wschodniej Arabii, wskutek islamizacji chrześcijaństwo całkowicie zanikło około IX wieku. W południowej Arabii (dzisiejszy Jemen) obecność chrześcijan utrzymała się przynajmniej do XIII wieku (siedem stuleci po przybyciu islamu).

Chrześcijański klasztor odkryty na wyspie Al-Siniyah u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Chrześcijanie, którzy mówili po arabsku

Archeolodzy, pracujący tu od wielu lat, natrafili na inskrypcje w języku arabskim. To dowód, że chrześcijanie używali tego języka, oprócz syryjskiego, już w V wieku.

Takich odkryć, zarówno w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jak i w Arabii Saudyjskiej (do tej pory zamkniętej dla misji zagranicznych), jest coraz więcej! Ziemia i kamienie zaczynają mówić. Dzięki odkryciom można poznać dynamikę życia chrześcijańskiego w tym regionie. Jedno jest pewne: na Półwyspie Arabskim jest jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic o przedislamskiej historii.

Odkrycie ruin chrześcijańskiego klasztoru z VI wieku na Al-Siniyah może pomóc w lepszym zrozumieniu historii chrześcijaństwa w Zatoce Perskiej przed podbojem islamskim.

Tags:
archeologiachrześcijaństwoIslamklasztor
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail