Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Powołano postulatora w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć

EN_01297547_0004.jpg

Damian KLAMKA/East News

Redakcja - 09.12.22

Za przygotowania odpowiadać będzie ks. Paweł Wróbel SDS.

Jak podał krakowski oddział „Gościa Niedzielnego” ks. Wróbel odebrał dziś (9.12) z rąk delegata ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej ks. Andrzeja Scąbra dekret abp. Marka Jędraszewskiego powołujący wspomnianego salwatorianina na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Jego zadaniem będzie zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących życia zamordowanej wolontariuszki oraz sporządzonych przez nią listów, pamiętników, zapisków itp. Ks. Wróbel zbierać będzie także świadectwa przypisywanych jej wstawiennictwu znaków i łask. Osoby mogące wnieść informacje pomocne w przygotowaniach do procesu mają możliwość kontaktu z postulatorem pod adresem mailowym: beatyfikacja[at]helenakmiec.pl bądź telefonicznie pod nr. 12 352 27 55.

***

Helena Kmieć (ur. 9 lutego 1991 r. w Krakowie) posługiwała jako świecka wolontariuszka misyjna w Wolontariacie Misyjnym Salvator. W trakcie swojej posługi pracowała na placówkach w Rumunii, na Węgrzech, w Zambii i Boliwii. Angażowała się również w działalność Caritas, młodzieżowych duszpasterstw i organizację Światowych Dni Młodzieży.

24 stycznia 2017 r. podczas posługi w prowadzonej przez siostry służebniczki ochronce dla dzieci w Cochabambie w Boliwii została zamordowana w ataku rabunkowym na placówkę. Historia wolontariuszki stała się dla wielu osób inspiracją do czynienia dobra i całkowitego zawierzenia Bogu. Pełen jej życiorys przeczytać można tutaj. Według nieoficjalnych informacji otwarcie jej procesu beatyfikacyjnego nastąpić może w 6. rocznicę śmierci Helenki, 24 stycznia 2023 r.

Tags:
beatyfikacjaHelena KmiećKraków
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail