Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

„Słabo wyglądasz”, „A kiedy kolejne dziecko?” – jak radzić sobie ze słownymi zaczepkami? [dr Agnieszka Kozak]

Agnieszka Kozak Odkryj prawdę świąt

Aleteia.pl

Redakcja - 08.12.22

Z tego filmu dowiesz się, skąd biorą się te wszystkie „troskliwe” pytania o twoje życie, zadawane podczas świątecznych spotkań. Oraz tego, jak mądrze na nie reagować. Bonus: dr Agnieszka Kozak podpowiada, jakiego prezentu powinniśmy sobie życzyć na Boże Narodzenie – konkretnych słów, które staną się błogosławieństwem.

Słabo wyglądasz, ostatnio bardzo schudłeś… Kiedy wy w końcu weźmiecie ślub? Hmm, porządną pracę byś sobie znalazł, bo ta twoja praca to żadna praca… A kiedy kolejne dziecko? Bo Krzysiu już by potrzebował jakiejś siostrzyczki, tak jak na niego patrzę… Te i inne zdania to takie gry komunikacyjne, które dosyć często pojawiają się przy świątecznych stołach” – opowiada dr Agnieszka Kozak* w nagraniu w ramach projektu „Odkryj magię prawdę świąt.

„Słowo ma moc stwarzania. Słowem ubieramy drugą osobę w tożsamość. Słowo może być błogosławieństwem lub przekleństwem. Słowem możemy krzywdzić i ranić tak samo jak czynem (…). Oczywiście rodzice mówią te wszystkie rzeczy, które nas dotykają, dlatego że mają w sobie bardzo dużo lęku i niepokoju. Oni oczywiście mówią, że mówią to z troski, ale tak naprawdę to nie jest troska o nas. To jest troska o siebie samego” – tłumaczy psycholog, psychoterapeuta.

Możesz nie chcieć o tym rozmawiać

„Mamy prawo powiedzieć: Wiesz, nie życzę sobie, żebyś tak do mnie mówił. Albo: Nie chcę, żebyś tak do mnie mówił. Albo możemy powiedzieć: To są tematy, na które ja w ogóle nie chcę rozmawiać, bo one są dla mnie ważne, jako te, które chcę przeżywać sam, sama” – słyszymy na filmie z naszą ekspertką.

Dr Agnieszka Kozak dzieli się również swym zawodowym doświadczeniem: „Bardzo często moi pacjenci mówią: Nigdy nie usłyszałam od ojca, że był ze mnie dumny. Słyszałem, że matka mnie chwaliła, ale mówiła to do innych ludzi… Ten czas świąt to może być czas poproszenia o ten prezent. O te słowa, które staną się błogosławieństwem, póki oni jeszcze żyją”.

Jak radzić sobie ze słownymi zaczepkami podczas świąt? Obejrzyj całe wideo z dr Agnieszką Kozak:

* Dr Agnieszka Kozak – psycholog, psychoterapeuta, trener. Wierzy, że to, co mówimy i jak mówimy, kształtuje relacje zarówno ze sobą, jak i z innymi. Tworzy programy rozwojowe oparte na idei Porozumienia bez Przemocy. Wartości, które ceni, to zaufanie, szczerość i akceptacja. Marzy o świecie, w którym ludzie będą umieli się zrozumieć i porozumieć. Kocha to, co robi, i robi to, co kocha. Współautorka książek: „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”, „Dogadać się z innymi. Porozumienie bez przemocy nie tylko w życiu organizacji”, „Dogadać się z nastolatkiem. Szacunek i dojrzałość w relacji”, „W poszukiwaniu siebie. Bajki terapeutyczne dla dorosłych”.

Tags:
Boże Narodzeniekomunikacjarelacjerodzinawigilia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail