Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rosyjskie władze oburzone po słowach papieża. Wezmą księży na zakładników?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Siergiej Ławrow i papież Franciszek

Andrew Medichini/Associated Press/East News; Golden Brown | Shutterstock

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 30.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: rosyjskie władze oburzone po słowach papieża; włoski teolog podważa obowiązkowy celibat; czy Watykan stracił kontrolę nad niemieckim Kościołem?

Środa, 30 listopada 2022 r.

1. Rosyjskie władze oburzone po słowach papieża.
2. Włoski teolog podważa obowiązkowy celibat.
3. Czy Watykan stracił kontrolę nad niemieckim Kościołem?
4. Czy Chiny testują cierpliwość Stolicy Apostolskiej?
5. Patriarcha Bartłomiej złoży historyczną wizytę na Malcie.

1Rosyjskie władze oburzone po słowach papieża

W wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” papież Franciszek bronił się przed oskarżeniami o milczenie w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Słowa Ojca Świętego o popełnianych w trakcie trwającej wojny zbrodniach ściągnęły na niego gniew władz na Kremlu.

„Z reguły najbardziej okrutni są być może ci, którzy pochodzą z Rosji, ale nie przestrzegają rosyjskiej tradycji, jak Czeczeni, Buriaci i tak dalej” – powiedział papież w wywiadzie. Odniósł się w ten sposób do mobilizacji zamieszkujących kraj agresora mniejszości etnicznych. Co ważne, zarówno Czeczeni, jak i Buriaci w większości nie są chrześcijanami. Ci pierwsi wyznają najczęściej islam, ci drudzy zaś – buddyzm bądź religie szamańskie.

Zdaniem Johna Allena z serwisu Crux wypowiadając wspomnianą uwagę Franciszek zamierzał być może uczynić pewien ukłon w stronę Moskwy, ocieplając krwiożerczy wizerunek narodu rosyjskiego. Efekt jego słów byłby jednak w takim wypadku odwrotny do zamierzonego.

Słowa papieża potępiła jako „wypaczenie prawdy” rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa. Oskarżyła ona Franciszka o chęć podzielenia Rosjan. „Jesteśmy jedną rodziną z Buriatami, Czeczenami i innymi przedstawicielami naszego wielonarodowego i wielowyznaniowego kraju” – napisała na Twitterze kobieta. Wypowiedź Ojca Świętego skrytykowali także inni rosyjscy politycy oraz liderzy religijni.

Spór wokół papieskich słów zbiega się w czasie z zatrzymaniem w Berdiańsku dwóch greckokatolickich duchownych. Okupujący to portowe, ukraińskie miasto Rosjanie zarzucili im działalność dywersyjną i partyzancką.

Zdaniem części włoskiej prasy aresztowani zakonnicy stać się mogą swoistymi zakładnikami Moskwy. W myśl tej tezy okupanci wykorzystywać będą zatrzymanych jako kartę przetargową dla wywarcia nacisku na papieża, by ten powstrzymał się od ostrzejszych antyrosyjskich wypowiedzi i poczynań.

Crux, USA

2Włoski teolog podważa obowiązkowy celibat

Teolog Gilberto Borghi kwestionuje niepodważalność dekretu Presbyterorum ordinis. Przyjęty przez Sobór Watykański II dokument sankcjonował m.in. obowiązek zachowywania kapłańskiego celibatu. Jak jednak wskazuje Borghi, tenże sam dekret przyznaje, że wspomniany obowiązek stanowi własny wybór Kościoła. Nie ukonstytuował go natomiast w żaden sposób Jezus Chrystus w czasach swojego fizycznego pobytu na ziemi.

Dokument Presbyterorum ordinis argumentuje zapis o celibacie wskazując, iż pomaga on kapłanowi w dążeniu do doskonałości. Zdaniem wspomnianego tu teologa oznaczałoby to jednak, że żonaci duchowni Kościołów wschodnich czy Kościoła anglikańskiego pozostają „księżmi drugiej kategorii”. W opinii Borghiego, jeśli celibat ma być przyjmowany przez kapłanów w wolności, bardziej sensowne byłoby uczynienie go opcjonalnym. Wówczas bowiem zyskaliby oni rzeczywisty wybór.

Teolog zwraca również uwagę na słowa Presbyterorum ordinis o „wyższości dziewictwa poświęconego Chrystusowi”. Przeciw temu sformułowaniu wystąpić miał już pośrednio św. Jan Paweł II. Na audiencji z 14 kwietnia 1982 r. podkreślił on, że „w słowach Chrystusa o zachowywaniu ciągłości ze względu na Królestwo Niebieskie nie ma wzmianki o niższości małżeństwa”. Słowa Nowego Testamentu „nie dostarczają żadnego powodu, aby mówić ani o niższości małżeństwa, ani wyższości dziewictwa czy celibatu” – stwierdził papież Polak. 

Vino nuovo, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Zdaniem francuskiego dziennika „Le Figaro” Watykan utracił kontrolę nad przemianami zachodzącymi w niemieckim Kościele. Stawką tego sporu ma być zaś kształt całej przyszłej katolickiej teologii („Le Figaro„, Francja).
  • Serwis The Pillar zastanawia się, czy samowolna decyzja komunistycznych władz o biskupiej nominacji dla Johna Penga Weizhao to celowa prowokacja obliczona na testowanie papieskiej cierpliwości tuż po podpisaniu chińsko-watykańskiego porozumienia (The Pillar, USA).
  • Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej w dn. 4-7 grudnia na zaproszenie abp. Charlesa Scicluny odwiedzi Maltę. Podczas tej pierwszej w historii wizyty patriarchy wschodniego Kościoła prawosławnego spotka się on również z prezydentem kraju i miejscowymi biskupami katolickimi (Newsbook, Malta, jęz. angielski).
Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo

Tags:
ALE prasówkamediapapież FranciszekRosjaWspólnota Aletei
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail