Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Rosyjskie władze oburzone po słowach papieża. Wezmą księży na zakładników?

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
Siergiej Ławrow i papież Franciszek

Andrew Medichini/Associated Press/East News; Golden Brown | Shutterstock

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 30.11.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: rosyjskie władze oburzone po słowach papieża; włoski teolog podważa obowiązkowy celibat; czy Watykan stracił kontrolę nad niemieckim Kościołem?

Środa, 30 listopada 2022 r.

1. Rosyjskie władze oburzone po słowach papieża.
2. Włoski teolog podważa obowiązkowy celibat.
3. Czy Watykan stracił kontrolę nad niemieckim Kościołem?
4. Czy Chiny testują cierpliwość Stolicy Apostolskiej?
5. Patriarcha Bartłomiej złoży historyczną wizytę na Malcie.

1Rosyjskie władze oburzone po słowach papieża

W wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” papież Franciszek bronił się przed oskarżeniami o milczenie w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Słowa Ojca Świętego o popełnianych w trakcie trwającej wojny zbrodniach ściągnęły na niego gniew władz na Kremlu.

„Z reguły najbardziej okrutni są być może ci, którzy pochodzą z Rosji, ale nie przestrzegają rosyjskiej tradycji, jak Czeczeni, Buriaci i tak dalej” – powiedział papież w wywiadzie. Odniósł się w ten sposób do mobilizacji zamieszkujących kraj agresora mniejszości etnicznych. Co ważne, zarówno Czeczeni, jak i Buriaci w większości nie są chrześcijanami. Ci pierwsi wyznają najczęściej islam, ci drudzy zaś – buddyzm bądź religie szamańskie.

Zdaniem Johna Allena z serwisu Crux wypowiadając wspomnianą uwagę Franciszek zamierzał być może uczynić pewien ukłon w stronę Moskwy, ocieplając krwiożerczy wizerunek narodu rosyjskiego. Efekt jego słów byłby jednak w takim wypadku odwrotny do zamierzonego.

Słowa papieża potępiła jako „wypaczenie prawdy” rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa. Oskarżyła ona Franciszka o chęć podzielenia Rosjan. „Jesteśmy jedną rodziną z Buriatami, Czeczenami i innymi przedstawicielami naszego wielonarodowego i wielowyznaniowego kraju” – napisała na Twitterze kobieta. Wypowiedź Ojca Świętego skrytykowali także inni rosyjscy politycy oraz liderzy religijni.

Spór wokół papieskich słów zbiega się w czasie z zatrzymaniem w Berdiańsku dwóch greckokatolickich duchownych. Okupujący to portowe, ukraińskie miasto Rosjanie zarzucili im działalność dywersyjną i partyzancką.

Zdaniem części włoskiej prasy aresztowani zakonnicy stać się mogą swoistymi zakładnikami Moskwy. W myśl tej tezy okupanci wykorzystywać będą zatrzymanych jako kartę przetargową dla wywarcia nacisku na papieża, by ten powstrzymał się od ostrzejszych antyrosyjskich wypowiedzi i poczynań.

Crux, USA

2Włoski teolog podważa obowiązkowy celibat

Teolog Gilberto Borghi kwestionuje niepodważalność dekretu Presbyterorum ordinis. Przyjęty przez Sobór Watykański II dokument sankcjonował m.in. obowiązek zachowywania kapłańskiego celibatu. Jak jednak wskazuje Borghi, tenże sam dekret przyznaje, że wspomniany obowiązek stanowi własny wybór Kościoła. Nie ukonstytuował go natomiast w żaden sposób Jezus Chrystus w czasach swojego fizycznego pobytu na ziemi.

Dokument Presbyterorum ordinis argumentuje zapis o celibacie wskazując, iż pomaga on kapłanowi w dążeniu do doskonałości. Zdaniem wspomnianego tu teologa oznaczałoby to jednak, że żonaci duchowni Kościołów wschodnich czy Kościoła anglikańskiego pozostają „księżmi drugiej kategorii”. W opinii Borghiego, jeśli celibat ma być przyjmowany przez kapłanów w wolności, bardziej sensowne byłoby uczynienie go opcjonalnym. Wówczas bowiem zyskaliby oni rzeczywisty wybór.

Teolog zwraca również uwagę na słowa Presbyterorum ordinis o „wyższości dziewictwa poświęconego Chrystusowi”. Przeciw temu sformułowaniu wystąpić miał już pośrednio św. Jan Paweł II. Na audiencji z 14 kwietnia 1982 r. podkreślił on, że „w słowach Chrystusa o zachowywaniu ciągłości ze względu na Królestwo Niebieskie nie ma wzmianki o niższości małżeństwa”. Słowa Nowego Testamentu „nie dostarczają żadnego powodu, aby mówić ani o niższości małżeństwa, ani wyższości dziewictwa czy celibatu” – stwierdził papież Polak. 

Vino nuovo, Włochy

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • Zdaniem francuskiego dziennika „Le Figaro” Watykan utracił kontrolę nad przemianami zachodzącymi w niemieckim Kościele. Stawką tego sporu ma być zaś kształt całej przyszłej katolickiej teologii („Le Figaro„, Francja).
  • Serwis The Pillar zastanawia się, czy samowolna decyzja komunistycznych władz o biskupiej nominacji dla Johna Penga Weizhao to celowa prowokacja obliczona na testowanie papieskiej cierpliwości tuż po podpisaniu chińsko-watykańskiego porozumienia (The Pillar, USA).
  • Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej w dn. 4-7 grudnia na zaproszenie abp. Charlesa Scicluny odwiedzi Maltę. Podczas tej pierwszej w historii wizyty patriarchy wschodniego Kościoła prawosławnego spotka się on również z prezydentem kraju i miejscowymi biskupami katolickimi (Newsbook, Malta, jęz. angielski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Tags:
ALE prasówkamediapapież FranciszekRosjaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail