Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Czy w niebie nadal będziemy małżeństwem?

dwoje staruszków idzie przez park

Cedric E | Shutterstock

Philip Kosloski - 10.11.22

Mąż i żona. Co Pismo Święte i Kościół mówią o ich relacji w wieczności? Czy ziemskie małżeństwa mają swoją kontynuację w niebie?

Wielu małżeństwom trudno wyobrazić sobie, że po śmierci mogliby stracić status żony i męża. Syn Boży jednak jednoznacznie zabiera głos w sprawie, nie pozostawiając w tej kwestii żadnych złudzeń. W Ewangelii wg. św. Łukasza czytamy bowiem:

„Jezus im odpowiedział: «Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą.Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić.Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania”.

Niebo – stan najwyższego szczęścia!

Wiemy już, że w zaświatach nie będzie nas łączyła typowo ziemska, małżeńska więź. Nie wyklucza to jednak braku połączenia z żoną czy mężem w ogóle. Wręcz przeciwnie – Katechizm Kościoła katolickiego opisuje niebo jako miejsce „komunii”:

„To doskonałe życie z Trójcą Świętą, ta komunia życia i miłości z Nią, z Dziewicą Maryją, aniołami i wszystkimi świętymi, jest nazywane «niebem». Niebo jest celem ostatecznym i spełnieniem najgłębszych dążeń człowieka, stanem najwyższego i ostatecznego szczęścia” (KKK 1024).

Wynika z tego, że wszyscy, którzy w niebie przebywają, są zjednoczeni na kształt czegoś w rodzaju „Bożego miasta”:

„Dla człowieka to wypełnienie będzie ostatecznym urzeczywistnieniem jedności rodzaju ludzkiego, zamierzonej przez Boga od stworzenia, a której Kościół pielgrzymujący był «niejako sakramentem». Ci, którzy będą zjednoczeni z Chrystusem, utworzą wspólnotę odkupionych, «Miasto Święte» Boga (Ap 21,2), «Oblubienicę Baranka» (Ap 21,9). Nie będzie ona już zraniona przez grzech, nieczystość, miłość własną, które niszczą lub ranią ziemską wspólnotę ludzi. Wizja uszczęśliwiająca, w której Bóg ukaże się w sposób niezgłębiony przed wybranymi, będzie niekończącym się źródłem radości, pokoju i wzajemnej komunii” (KKK 1045).

Zjednoczenie, które przekracza nasze zrozumienie

Życia w wieczności nie możemy więc porównać do żadnego z doświadczeń, których zaznaliśmy tutaj, na ziemi. Co więcej, podobno nawet najszczęśliwsze, małżeńskie momenty, które mieliśmy okazję tu przeżyć, nie są nawet namiastką tego, co czeka na nas w niebie.

Mąż i żona, którzy starają się o świętość w życiu doczesnym (by ostatecznie zostać zbawionymi i trafić do wieczności) będą zjednoczeni w sposób, który daleko przekracza nasze zrozumienie. To zjednoczenie dotyczy zresztą nie tylko męża i żony, ale wszystkich przebywających u boku Boga. Ojciec zapowiada, że połączy ich wieczna komunia miłości.

Być może ciężko to sobie wyobrazić, ale w tym momencie brak życia małżeńskiego w wersji „ziemskiej” nie będzie dla nas problemem. Otrzymamy bowiem nagrodę o wiele większą od tej, którą jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Tags:
bibliamałżeństwoniebo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail