Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Jej nowotwór ważył więcej niż ona sama! Lekarze uratowali nowo narodzoną Saylor

Rodzina Thomasów z małą Sailor w szpitalu po operacji nowotworu

Kieran &Rachel Thomas / Mater Mothers Hospital

Karol Wojteczek - 08.11.22

Lekarze dawali jej 25-40% szans na przeżycie. W 6-godzinnej operacji wziął udział 25-osobowy zespół specjalistów.

Mała Saylor Thomson urodziła się 3 miesiące temu w szpitalu Mater Mothers w australijskim Brisbane. Dopiero wczoraj jednak (7.11) lekarze z tej placówki podzielili się szczegółowym opisem jej przypadku.

Lekarze wykryli guza u dziewczynki, gdy jej mama, Rachel, była w 20 tygodniu ciąży. Zdiagnozowany u Saylor potworniak krzyżowo-guziczny to nowotwór dotykający jedno na 40 tys. narodzonych dzieci. W większości przypadków ma on charakter łagodny, bywa jednak niebezpieczny z uwagi na szybki rozrost.

U bohaterki naszego dzisiejszego tekstu rozrost guza przybrał charakter szczególnie gwałtowny. Dość powiedzieć, że o ile dziewczynka po narodzinach przez cesarskie cięcie ważyła 1025 g, to jej guz pozostawał dwukrotnie cięższy.

„Kiedy pracownik socjalny i chirurdzy po raz pierwszy zebrali się, aby powiedzieć nam, że Saylor ma niewielkie szanse na przeżycie z powodu wcześniactwa i guza, rozpłakałam się histerycznie” – wspomina Rachel Thomson.

Operacja dziewczynki rozpoczęła się dosłownie kilka minut po jej przyjściu na świat. Jak przyznał później prowadzący zabieg prof. Saliesh Kumar, usunięto największego guza w historii miejscowego szpitala. „Guz ten był bardzo duży i bardzo złożony. Rozprzestrzenił się na miednicę i brzuch Saylor” – podkreślił lekarz.

Wiele z tych dzieci nie przeżywa ciąży. Te guzy działają jak duży «przeciek» naczyniowy, powodując powrót dużej ilości krwi do serca. U niektórych dzieci występuje niewydolność serca” – dodał prof. Kumar.

Po operacji małą Saylor czekała ok. 2-miesięczna rehabilitacja. Dopiero po 10 dniach od zabiegu jej mama mogła wziąć dziewczynkę na ręce. „Możliwość trzymania Saylor w ramionach i świadomość, że przeszła ona z «tamtej strony», to coś wyjątkowego” – stwierdziła Rachel.

Kobieta dodała, że jej córka okazała się być „małym wojownikiem o wielkiej silnej woli”. W chwili obecnej Saylor waży ok. 3 kilogramów i rozwija się prawidłowo.

Tags:
dziecimedycynarakszpital
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail