Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Nagroda Nobla dla szwedzkiego genetyka. Zsekwencjonował m.in. genom neandertalczyka

zdobywca nagrody Nobla Svante Paabo

FRANK VINKEN/AFP/East News

Redakcja - 03.10.22

Szwedzki genetyk Svante Pääbo został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Kierujący lipskim Instytutem Maxa Plancka biolog uhonorowany został „za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka”.

Prócz zsekwencjonowania liczącego kilkadziesiąt tysięcy lat genomu człowieka neandertalskiego Pääbo opisał również wpływ na ewolucję naszego gatunku tzw. gałęzi denisowian, wymarłej odnogi ewolucyjnej człekokształtnych. Odkrył także, w jaki sposób ludzki genom zmieniał się w toku ewolucji. Badania te umożliwiają m.in. lepsze zrozumienie reakcji zachodzących w układzie odpornościowym człowieka.

Co ciekawe, nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny otrzymał przed czterdziestoma laty ojciec Svantego, Sune K. Bergström. Jego z kolei Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała „za odkrycie dotyczące prostanglandyn i spokrewnionych z nimi związków aktywnych biologicznie”.

Nagrody Nobla 2022. Kiedy poznamy kolejnych laureatów?

Już jutro poznamy osoby nagrodzone przez Komitet w dziedzinie fizyki, następnie w środę – z chemii, a w czwartek – z literatury. W najbliższy piątek dowiemy się, kto został laureatem pokojowej Nagrody Nobla, a za tydzień, w poniedziałek – poznamy zwycięzcę w dziedzinie ekonomii.

Uhonorowani otrzymają złote medale i kaligrafowane dyplomy, a także gratyfikacje finansowe w wysokości 10 mln koron (ok. 920 tys. euro). Nagrody Szwedzkiej Akademii Nauk wręczane są od 1901 roku na mocy testamentu wynalazcy i milionera Alfreda Nobla. Kryterium kluczowym przy wyborze zwycięzców są korzyści dla ludzkości wynikłe z działań nagradzanych.

Nagroda Nobla dla szwedzkiego genetyka. Zsekwencjonował m.in. genom neandertalczyka
Czytaj także:

Tags:
medycynanaukaSzwecja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail