Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Maryja i uzdrowienie z raka oka. Oto świadectwo Maryori

Maryja uzdrowiła ją z raka oka

@guardiancatolic

Marjori Mejías przygotowała dla Maryi tort w podziękowaniu za uzdrowienie

Ramón Antonio Pérez - 02.10.22

„Cuda się zdarzają i nie można tracić wiary” – mówi Maryori, gospodyni domowa z Wenezueli, która została uzdrowiona z nowotworu w prawym oku. Każdego roku dziękuje Matce Boskiej del Valle za to, że wysłuchała jej modlitwy.

Obraz Najświętszej Maryi Panny del Valle to jeden z wizerunków maryjnych otaczanych największym kultem w Wenezueli, głównie we wschodniej części kraju. W Wenezueli wspomnienie tego tytułu przypada na 8 września, zbiegając się w liturgicznym kalendarzu ze świętem Narodzenia Maryi oraz objawieniami Matki Boskiej z Coromoto, patronki kraju.

Rokrocznie od 1996 roku Maryori Mejía, podobnie jak tysiące wiernych, odwiedza sanktuarium Najświętszej Dziewicy del Valle, aby oddać Jej cześć i podziękować. Podkreśla, że dziękczynnych pielgrzymek nie traktuje jak obowiązku, stały się one bowiem nieodłącznym elementem jej życia.

„Maryja uczyniła dla mnie cud”

Spotykamy Maryori na stadionie sportowym w mieście Guarenas w stanie Miranda. Wraz z mężem przynieśli tort ozdobiony wizerunkiem Matki Boskiej del Valle, a także słodycze i ciasta. Maryori pragnęła podziękować Maryi i podzielić się swoją radością z sąsiadami.

Maryori z tortem przygotowanym w podziękowaniu za uzdrowienie

 „Cierpiałam na nowotwór oka, a Matka Boska del Valle uczyniła dla mnie cud” – opowiedziała chętnie Aletei. Okazało się, że uległa wypadkowi samochodowemu i największą siłę uderzenia przyjęła na głowę, dokładnie na prawą stronę czoła.

„Później, po upływie kilku miesięcy, zaczęłam mieć problemy z widzeniem, a na moim prawym oku pojawiła się torbiel. Wykonano mi różne badania, które potwierdziły diagnozę nowotworu” – wyjaśniła.

Obok pomocy medycznej Maryori zaczęła również szukać schronienia w wierze, aby nie tracić ducha i w krótkim czasie wrócić do zdrowia. „Jedna z moich ciotek powiedziała mi: «Proś z wiarą Matkę Boską del Valle!»”. I tak właśnie postąpiła.

„Przeszłam operację, a następnie zaczęłam radioterapię i chemioterapię, ale w międzyczasie udałam się na wyspę Margaritę i odwiedziłam bazylikę” – dodaje. Tuż po zabiegu Maryori musiała nosić opaskę na zoperowanym oku, aby nie narażać się na działanie słońca.

Matka Boża del Valle

„Nie można tracić wiary”

„Oko mi łzawiło w momencie, kiedy się modliłam i błagałam Maryję, aby pomogła miwyjść cało z tej sytuacji, ponieważ mój synek miał wtedy dopiero trzy latka.Może sobie pan wyobrazić, jak się czułam na samą myśl, że umrę. Co wtedy stałoby się z moim synkiem?” – wyznała Aletei.

Jak wspomina Maryori Mejía, tamtego dnia modliła się do Matki Bożej z wielką ufnością. Przed wejściem do bazyliki kupiła dwa wisiorki w kształcie oka. Jeden, aby zostawić go Maryi jako wotum, a drugi, aby nosić go na szyi obok medalika z Jej wizerunkiem.

„Oko zaczęło mi ponownie łzawić. Wytarłam je chusteczką, którą w tym celu miałam przy sobie, a kiedy poszłam złożyć wotum, chusteczka gdzieś się zapodziała. Szukałam jej na próżno, nigdzie jej nie było. Poprosiłam kapłana, aby poświęcił mi ten wisiorek, który chciałam nosić i wspomniałam mu o chusteczce. On mi powiedział, że stała za tym Matka Boska del Valle, która ją sobie zatrzymała, aby mnie uzdrowić, ponieważ było na niej to, co wyciekało mi z oka”.

Maryori przyznała, że kilka dni po zakończeniu terapii wykonano jej ponowne badania, z których wynikało, że komórki nowotworowe zniknęły.

„Stopniowo odzyskiwałam zdrowie z moim oku i do tej pory, od 26 lat, jestem całkowicie zdrowa dzięki Matce Boskiej del Valle”.

Maryori dzieli się następującą radą: „Cuda się dzieją i nie można tracić wiary. Ja wierzyłam we wstawiennictwo Matki Boskiej del Valle. Wiedziałam, że ona mnie uzdrowi i tak się stało”.

Czciciele Matki Bożej del Valle

Każdego roku dziękuje za uzdrowienie

Od momentu swojego uzdrowienia Maryori zdecydowała, że każdego roku będzie odwiedzać bazylikę na Margaricie i zawsze wypełniała to postanowienie. Jednak od sześciu lat nie musi daleko jechać, aby to zrobić. Wstąpiła do rodziny Chivico Navarro i do Seguidores de la Virgen del Valle en Guarenas (Czcicieli Matki Boskiej del Valle z Guarenas), dwóch grup, które od 2009 roku oddają Jej cześć w tym mieście.

Ponadto starają się praktykować solidarność i miłość bliźniego, czyli wartości drogie sercu Maryi. W duchu ewangelizacji przenoszą swoją pobożność i wiarę ze sfery prywatnej i rodzinnej do przestrzeni publicznej, przemieniając najbliższe otoczenie. Juan Chivico, w imieniu rodziny Chivico Navarro, przekazał, że od tego roku grupa otrzymuje wsparcie ze strony diecezji Guarenas.

W roku 2020 roku obchody ograniczały się do kościoła parafialnego Najświętszej Maryi Panny z Coromoto w Guarenas. Wzięło w nich udział około 70 osób.

W 2021 roku uroczystość ku czci Matki Boskiej del Valle powróciła na stadion Nicolás León, choć przebiegała w cieniu pandemii.

W czwartek 8 września 2022 roku grupie czcicieli towarzyszył biskup diecezjalny Tulio Luis Ramírez Padilla, co stało się wielkim impulsem dla rozwoju inicjatywy.

Virgen-del-Valle-Guarenas-Venezuela-6.jpg
Biskup Tulio Luis Ramírez Padilla przewodniczył mszy świętej odprawionej 8 września na stadionie Nicolás León

Patronka wschodniej Wenezueli

Największym ośrodkiem kultu Matki Boskiej w tym wizerunku jest bazylika znajdująca się w Valle del Espíritu Santo (Dolinie Ducha Świętego) w stanie Nueva Esparta (Nowa Sparta). To właśnie tam miliony wiernych oddają cześć Matce Boskiej del Valle, nazywanej również „Matką rybaków”, „Patronką marynarzy” czy też po prostu „Vallita” (Dolinką).

Historycy podają, że nabożeństwo do Maryi w tym miejscu zapoczątkowane zostało przez przybycie do Wenezueli wizerunku Matki Boskiej w wezwaniu „Purísima” (Nieskalana), który Hiszpanie przywieźli na wyspę Cubagua, najmniejszą spośród trzech wysp Nowej Sparty.

W roku 1542 szalejący na wyspie huragan zniszczył wszystko, z wyjątkiem obrazu, co zostało uznane za cud. Z upływem lat wizerunek przewieziono na wyspę Margaritę, dokładnie do El Valle del Espíritu Santo i tam wizerunek nazwano Matką Boską del Valle.

W innych częściach Wenezueli ten kult jest równie żywy jak na wyspie Margaricie. Dlatego też w roku 1921 Matka Boska del Valle została ogłoszona Patronką diecezji Guayana, która obejmuje cały wschód i południe kraju.

Tags:
Maryjarakuzdrowienie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail