Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Wracała do tych słów, gdy czuła się samotna. Poznaj ulubiony cytat św. Teresy z Lisieux

Therese of Lisieux

MYCHELE DANIAU | AFP

Philip Kosloski - 30.09.22

Przypominała sobie te słowa, ilekroć odczuwała samotność. Poznaj cytat, który wlewał nadzieję w serce św. Teresy z Lisieux.

Życie św. Teresy z Lisieux nie zawsze było łatwe i chociaż często otaczali ją kochający bliscy – przyjaciele i rodzina – zmagała się ona z depresją i często zdarzało się jej odczuwać samotność. Uczucie odosobnienia pojawiło się szczególnie w okresie dzieciństwa, a także podczas pobytu w klasztorze.

Jedyny Przyjaciel – Jezus

W swojej autobiografii Dzieje duszy wyjaśnia, że ​​jako dziecko była nieśmiała, w związku z czym nie miała wielu przyjaciół. Prawdę mówiąc, za najbliższego przyjaciela uznawała tylko Jezusa.

Chodzenie dwa razy w tygodniu do klasztoru wiele mnie kosztowało, bo byłam bardzo nieśmiała. Niby było w moim otoczeniu kilku znajomych, ale nie znalazłam wśród nich żadnego przyjaciela, z którym mogłabym spędzać czas. Pracowałam więc w milczeniu do końca lekcji, a potem – ponieważ nikt mnie nie zauważał – szłam na trybunę w kaplicy i byłam tam aż do przyjazdu taty. Tutaj, podczas tej cichej wizyty, znalazłam jedyną pociechę. Moim jedynym Przyjacielembył Jezus.

W takich chwilach przypomniała sobie zdanie z wiersza, którego nauczył ją kiedyś ojciec:

„Świat jest twoim statkiem, nie twoim domem”

Błąd w cytacie

„To prawda, że ​​w tych okresach samotności czułam czasami smutek, ale słowa z pięknego wiersza, którego nauczył mnie tata, były dla mnie zawsze dużym pocieszeniem.

Co ciekawe, okazało się, że w cytacie pochodzącym z wiersza Reflection Alphonse’a de Lamartine jest błąd. W oryginale bowiem autor napisał: „Czas jest twoim statkiem, a nie domem”.

„Symbol statku nie przestaje mnie zachwycać, pomagając jednocześnie znieść trudy tego życia. Kiedy moje myśli biegną w tę stronę, dusza zatraca się jakby w nieskończoności; Wydaje mi się, że dotykam niebiańskiego brzegu i tkwię w uścisku naszego Pana. Wydaje mi się, że widzę Matkę Bożą wychodzącą mi na spotkanie z moim Ojcem i Matką, moimi małymi braćmi i siostrami; i wyobrażam sobie, jak cieszę się prawdziwymi niebiańskimi radościami przez całą wieczność”.

To zdanie pocieszało niegdyś św. Teresę, ale nam również może pomóc „znosić trudy tego życia”. Szczególnie jeśli wiemy, że pewnego dnia wszystkie nasze łzy zostaną otarte i wylądujemy w objęciach naszych bliskich, w dodatku dzieląc z nimi życie wieczne.

Tags:
cytatyTeresa z Lisieux
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail