Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 24/05/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Nikodem czy Michał, Maja czy Maria? Które imiona są popularniejsze? Możecie się zdziwić!

matka karmi bliźniaki mlekiem z butelek

Elena Stepanova | Shutterstock

Joanna Operacz - 09.09.22

Zofia, Zuzanna i Hanna oraz Antoni, Jan i Aleksander – właśnie te imiona najczęściej nadawano dzieciom urodzonym w pierwszej połowie 2022 roku. Tylko trochę rzadziej wybierano Nikodema, Leona czy Polę. Czyżby moda na „stare” imiona powoli chyliła się ku końcowi?

Zofia, Zuzanna i Hanna oraz Antoni, Jan i Aleksander – właśnie te imiona najczęściej nadawano dzieciom urodzonym w pierwszej połowie 2022 roku. Tylko trochę mniej popularne były – wydawałoby się, że dość oryginalne propozycje – Nikodem, Leon czy Pola.

Z dziada pradziada: tradycja, czyli Marysia

Polscy rodzice w XXI wieku najczęściej stawiają na tradycyjne imiona. Z wykazu opublikowanego kilka dni temu przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że w pierwszym półroczu (podobnie jak w poprzednich latach), większość niemowląt dostała imiona, które były modne również w czasach ich dziadków i pradziadków, czyli: Zofia, Hanna, Alicja czy Antoni, Jan, Franciszek, Stanisław.

Ale coraz większą popularność zdobywają imiona, które jeszcze do niedawna należały do rzadkich. Na przykład co 30. małego Polaka rodzice nazwali Nikodemem (to imię znalazło się na piątym miejscu w rankingu). Niewiele mniej jest dziewczynek o imieniu Maja (czwarte miejsce) i Laura (piąte miejsce). Może to nieśmiała zapowiedź jakichś nowych trendów? Czas pokaże!

Top 10 imion dla dziewczynek:

 1. Zofia – (w pierwszej połowie 2022 roku to imię dostało 2860 dziewczynek, w ubiegłym roku znalazło się ono na drugim miejscu w zestawieniu),
 2. Zuzanna (2832 dziewczynek, roku temu na pierwszym miejscu),
 3. Hanna (2669, rok temu również na trzecim miejscu),
 4. Maja – (2570, roku temu na piątym miejscu),
 5. Laura (2505, awans z szóstego miejsca),
 6. Julia (2489, spadek z czwartego miejsca),
 7. Oliwia (2241, bez mian),
 8. Alicja (2136, bez zmian),
 9. Lena (2064, bez zmian)
 10. Pola (2015, bez zmian).

Top 10 imion dla chłopców:

 1. Antoni (3431 chłopców, zeszłoroczny lider),
 2. Jan (3246, również bez zmian),
 3. Aleksander (3039, bez zmian),
 4. Franciszek (2923, bez zmian),
 5. Nikodem – 2805 (awans z 13. miejsca na ubiegłorocznej liście),
 6. Jakub (2751, spadek z piątego miejsca),
 7. Leon (2499, awans z ósmego miejsca),
 8. Stanisław (2174, rok temu na 10. miejscu)
 9. Mikołaj (2165, spadek z 7. pozycji )
 10. Szymon (2154, spadek z 6. miejsca).

Marcelina i Marcel

Kolejne miejsca w zestawieniu również obfitują w ciekawostki. Poza pierwszą dziesiątką, ale również wysoko, uplasowały się imiona: Tymon, Marcel, Oliwier, Tymoteusz i Miłosz. A wśród najmłodszych Polek łatwiej spotkać małą Marcelinę i Igę niż Aleksandrę albo Annę.

Okazuje się, że bardzo rzadko rodzice decydują się ostatnio na: Benedykta (to imię dostało zaledwie 17 chłopców – tylu samo, co dostało imiona: Nicolas, Kaspian, Pavlo), Bogumiła (32 chłopców) i Zygmunta (15 chłopców). Imię Cecylia, które kilka lat temu było dosyć modne, dostało ostatnio zaledwie 19 dziewczynek, Józefina – 35, a Konstancja –51.

Vyacheslav – kto to taki?

Ze spisu imion jasno wynika, że w ostatnich miesiącach urodziło się w Polsce wielu małych Ukraińców. Najpewniej to właśnie wojna u naszych sąsiadów spowodowała popularność takich imion jak: Artem (194 chłopców – 78. miejsce na liście najpopularniejszych imion męskich), Oleksandr (120 chłopców), Matvii (106 chłopców); oraz Zoja (230 dziewczynek, 133. miejsce), Sofia (192 dziewczynki), Sofiia (122 dziewczynki) i Sofiya (12 dziewczynek), a także Polina (113 dziewczynek) i Yeva (41 dziewczynek). Przy okazji można niestety też zauważyć, że Urzędom Stanu Cywilnego brakuje jasnych wytycznych co do transkrypcji ukraińskich imion, czego efektem jest możliwość natknięcia się w rejestrze na takie koszmarki językowe, jak Vsevolod czy Vyacheslav (powinno być: Wsiewołod i Wiaczesław).

Zapewne z nieco dalszych rejonów niż Ukraina pochodzą rodzice dzieci, które nazwano: Aziz, Abdulmalik, Fatima i Quang Vinh (wszystkie te imiona zanotowano dwa razy) czy Muhammad (osiem razy).

Magda czy Magdalena?

Od 2015 roku w Polsce można dawać dzieciom imiona w formie zdrobniałej, jednak wciąż niewiele osób korzysta z takiej możliwości. W pierwszej połowie tego roku 22 dziewczynkom nadano imię Magda (a 373 – Magdalena), czterem dziewczynkom imię Hania (2669 – Hanna), a 62 chłopcom imię Maks (1535 – Maksymilian).

Jeśli natomiast szukacie dla swojego dziecka czegoś naprawdę oryginalnego, może zdecydujecie się na Geralta (w pierwszej połowie 2022 roku to imię dostali trzej chłopcy), Gawła (dwaj chłopcy) albo Ambrożego (również dwaj chłopcy)? Na liście imion żeńskich ostatnie pozycje zajmują: Filomena, Jutrzenka, Tulia, Roksolana, Aldona i Iwa.

Jan Maria

Chcecie, żeby wasze dziecko miało dwa imiona? Na taką opcję decyduje się coraz więcej rodziców. Najpopularniejsze drugie imiona to: Maria, Anna i Zofia oraz Jan, Piotr i Józef. Maria dostało na drugie imię także 15 chłopców.

Tags:
dzieciimięrodzice
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail