Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Denzel Washington i Andrea Bocelli zjedli kolację z papieżem. „Jesteście «kaznodziejami» piękna!” [AKTUALIZACJA 2.09]

Pope-Francis-Andrea-Bocelli-Denzel-Washington

lev radin - D-VISIONS via Shutterstock - Antoine Mekary | ALETEIA

Inma Alvarez - 01.09.22

25 znanych ludzi kultury i sztuki spotkało się z papieżem Franciszkiem w ramach pierwszej edycji wydarzenia Vitae Summit. Włoskiej edycji Aletei udało się porozmawiać z organizatorem tego przedsięwzięcia.

Wśród gości Ojca Świętego znaleźli się: aktorzy Denzel Washington z żoną Paulettą, Eduardo Verástegui, Jonathan Roumie, Jessica i David Oweloyo, Edwina Findley, Patricia Heaton i Hayley Atwell; reżyserowie: Darius Marder, Pete Docter i Isaac Chung; producent filmowy Dan Lin; wokaliści Andrea Bocelli, Marcus Mumford, Alexander Acha, Jose Balvin i Alessia Cara; a także kompozytor Bull Nene, pianista Julio Reyes Copello i pisarz Alejandro Roemers.

Środowe (31.08) spotkanie rozpoczęło się rozmową w Muzeach Watykańskich i chwilą refleksji w Kaplicy Sykstyńskiej. Później jego uczestnicy przeszli na kolację. Całość wydarzenia miała charakter niepubliczny.

Kolejnego dnia (1.09) Franciszek zasiadł wraz z ludźmi kultury przy stole Papieskiej Akademii Nauk w ramach pierwszego z cyklu spotkań Vitae Summit. Wnioski z rozmowy zostaną podane do wiadomości publicznej.

„Piękno niesie naprzód”

„Jesteście, pozwólcie tak to ująć, „kaznodziejami” piękna. Piękno dobrze nam robi, piękno nas „leczy”, piękno niesie nas naprzód” – powiedział Ojciec Święty do zgromadzonych.

Odpowiadając na pytania papież podkreślił, że w rozmowie z ludźmi młodymi i głoszeniu im Ewangelii konieczne jest świadectwo i towarzyszenie. Rodzi się ono z własnego dialogu z Bogiem i prowokuje do wyruszenia w drogę. A „kto jest w drodze, ten poszukuje” Kogoś, Kto na nas czeka.

Franciszek życzył ludziom kultury, by „sztuka otwierała drzwi, poruszała serca i pomagała iść naprzód”. Wskazał jednocześnie na etykę sztuki, która między innymi „szanuje osobę ludzką” i drogę, którą ona podąża. Rolą sztuki jest więc wbijanie „ciernia w serce”, skłanianie do kontemplacji, która pobudza do wyruszenia w drogę – zaznaczył papież.

Jak wyjść z lawiny negatywnych informacji?

To nie jest wydarzenie wyłącznie katolickie. Zaprosiliśmy artystów z różnych środowisk” – wyjaśnia w rozmowie z włoską edycją Aletei Luis Quinelli, założyciel i szef fundacji Vitae Global.

„Musimy rozpocząć rozmowę o tym, jak wyjść z obecnej polaryzacji, z lawiny negatywnych informacji, z konfliktów, których doświadczamy jako ludzkość. Media, przemysł rozrywkowy i sztuka mają w tym zakresie wiele do zrobienia. Mają one wielki wpływ na ludzkie umysły, serca oraz dusze. Sztuka jest również całkowicie związana z duchowością” – dodaje mężczyzna.

„Wydawało się zatem doskonałym pomysłem, aby 25 znanych artystów, celebrytów z całego świata, wraz z papieżem zastanowiło się, jak rozwijać kulturę w tym właśnie kierunku” – kontynuuje Quinelli.

„W ostatnich latach stopniowo straciliśmy umiejętność siedzenia przy stole wśród zupełnie różnych od nas ludzi. Dawałaby nam ona możliwość wzajemnego poznania się i zrozumienia (…). Znajdźmy punkty wspólne. Jeden z nich z pewnością istnieje: jest nim wspólny świat, który zamieszkujemy. I od tego wspólnego punktu zacznijmy rozwijać inicjatywy, które pozwolą nam zmieniać świat na lepsze” – podsumowuje organizator spotkania.

***

Vitae Global Foundation to organizacja non-profit, złożona z artystów, kadry kierowniczej i światowych liderów. Celem istnienia fundacji jest wywieranie pozytywnego wpływu na ludzi poprzez sztukę, środki masowego przekazu i rozrywkę. Jak czytamy na stronie, organizacja promuje projekty i inicjatywy kulturalne, które „pozytywnie wpłynęły na setki tysięcy ludzi na całym świecie. Wygenerowały one wiele «punktów zbliżenia», niwelując różnice w celu zwalczania polaryzacji i nienawiści, które zagrażają dzisiejszemu społeczeństwu”.

Tags:
aktorgwiazdypapież FranciszeksztukaWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail