Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 03/10/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Jej „misie pamięci” pomagają przeżyć żałobę. Można je przytulić i wspominać dobre chwile

Mary MacInnes - krawcowa, która szyje "misie pamięci"

fot. Mary Mac / Facebook

Anna Gębalska-Berekets - 21.08.22

Mary MacInnes pomaga rodzinom po stracie bliskich. Kobieta tworzy pluszowe misie z ubrań osób, które zmarły. I chociaż nikt nic nie może zrobić, aby przywrócić kogoś do życia, to wykonane przez nią niedźwiadki są doskonałym przypomnieniem wspólnie spędzonych chwil.

„Ubrania po bliskich są smutnym przypomnieniem o przeszłości, a ja pragnę tchnąć w nie życie i sprawiam, że są czymś, co można przytulić i w ten sposób wyrzucić z siebie emocje” – mówi twórczyni maskotek pamięci.

la suite aprés cette publicité

Ból po stracie ukochanej osoby jest nie do zniesienia. Osobiste rzeczy codziennego użytku, zapach perfum oraz ubrania przywołują wspomnienia. Okazuje się, że zwykłe skrawki materiału mogą stać się pamiątką po bliskiej nam osobie i wszystkich dobrych chwilach spędzonych razem. I chociaż nikt nie może nic zrobić, aby przywrócić tę osobę do życia, to Mary ma nadzieję, że jej maskotki mogą pomóc w zachowaniu pozytywnych emocji i myśli.

la suite aprés cette publicité

„Misie pamięci” ze skrawków ubrań

Mary MacInnes ma talent do tego, aby coś tak prostego jak koszula nocna, krawat, a nawet mundur przekształcić w coś wyjątkowego. Do tworzenia niedźwiadków kobieta używa nie tylko ubrań zmarłych osób, ale również biżuterii. Każdy miś ma swój niepowtarzalny wygląd, który odzwierciedla osobowość danego człowieka. Do zabawki można dodać specjalną kieszeń, w której przechowywane są listy lub zdjęcia.

la suite aprés cette publicité

MacInnes spędza około 6 godzin na składaniu poszczególnych elementów maskotki. Najpierw planuje projekt, a potem tnie materiały i szyje misia.

la suite aprés cette publicité

Wyrzucenie emocji pomaga w procesie żałoby

W rozmowie z brytyjską gazetą „Metro” kobieta przyznała, że tworzenie niedźwiadków bywa wyczerpujące, zwłaszcza emocjonalnie. „Niedawno 37-letni mężczyzna błagał mnie, aby jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia jego dwie córki, w wieku 12 i 10 lat, otrzymały misia. Nalegał i zapłacił dodatkowe 10 funtów, prosząc, żebym wysłała pluszaki do jego dziewczynek” – opowiadała Mary.

Dodała, że mężczyzna chorował na nowotwór, a lekarze dawali mu jedynie kilka tygodni życia. „Płakałam cały czas, kiedy wycinałam, szyłam i wypychałam te dwa małe misie” – podkreślała Mary.

MacInnes studiowała projektowanie mody na uniwersytecie Heriot Watt w Wielkiej Brytanii. W wieku zaledwie 16 lat otrzymała nagrodę w konkursie na Młodego Przedsiębiorcę Roku.

la suite aprés cette publicité

Po ukończeniu studiów kobieta zajmowała się tworzeniem sukien ślubnych. Pierwszego misia zrobiła osiem lat temu, gdy z nietypową prośbą zwrócił się do niej jej przyjaciel. Od tamtej pory propozycji wykonania misiów było znaczniej więcej, ale Mary odmawiała przyjmowania zleceń.

la suite aprés cette publicité

Po pewnym czasie zmieniła kierunek działań i teraz w pełni jest zaangażowana w przygotowywanie „misiów pamięci”.

„Uwielbiam patrzeć, jak twarze tych misiów nabierają charakteru i absolutnie kocham to, co robię. Uwielbiam też spotykać moich klientów. Gdy odbierają misie, to w 80 procentach przypadków wybucham płaczem” – opowiada Mary.

Wyjaśnia, że niedźwiadki stają się czymś, co łatwiej jest przytulić, z czym można porozmawiać. „Wyrzucenie z siebie emocji na pewno jest w stanie pomóc w procesie żałoby” – podkreśla MacInnes.

la suite aprés cette publicité

„Miś aniołek” – wspomnienie po utraconym dziecku

Mary mówi, że niektórzy ludzie chcą zachować pamięć o swoich dzieciach. Dla innych to uroczy substytut ukochanej osoby, która odeszła. Misie są też pocieszeniem dla dorosłych, którzy pielęgnują pamięć o dzieciach, które stracili – Kobieta w razie potrzeby dodaje do pluszaków małe akcesoria, takie jak czapki lub pierzaste skrzydełka. Opowiada, że uwielbia oferować swoje usługi i czuje się zaszczycona, że w ten sposób może pomagać innym ludziom.

Korzystałam z: goodnewsnetwork.org; daily.lessonslearnedinlife.com; diply.com; metro.co.uk; Mary Mac/Facebook

Tags:
żałoba
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail