Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Odnaleziono szczątki krakowskiego świętego sprzed tysiąca lat! Pisał o nim sam Gall Anonim

odnaleziono szczątki króla Węgier Władysława I Świętego

fot. Medieval masters - praca własna | Wikimedia Commons, CC BY 3.0 / Andocs | Shutterstock

Karol Wojteczek - 17.08.22

Jak przekazał węgierski serwis Telex.hu, miejscowy zespół archeologów zidentyfikował szczątki urodzonego w Krakowie króla Władysława I Świętego, patrona węgierskiej Polonii.

Szczątki polsko-węgierskiego władcy i świętego przechowywane były w ossuarium w historycznej stolicy Węgier, mieście Székesfehérvár. Ich odkrycia dokonał zespół archeologów z Uniwersytetu Segedyńskiego. Identyfikacja szczątków możliwa była dzięki porównaniu materiału genetycznego.

Zastał kościoły spalone, a zostawił murowane

Urodzony ok. 1040-1048 r. w Krakowie Władysław I Święty był synem przebywającego w tym mieście na wygnaniu późniejszego króla Węgier Beli I oraz nieznanej z imienia córki polskiego władcy Mieszka II Lamberta. Młodość spędził na dworze polskich władców Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Śmiałego. „(…) od dzieciństwa chowany był w Polsce i pod względem obyczajów i [sposobu] bycia niejako stał się Polakiem” – pisał o nim w swojej słynnej Kronice Gall Anonim.

Na węgierskim tronie Władysław I zasiadał w latach 1077-1095. Położył w tym czasie wielkie zasługi na polu chrystianizacji kraju. Wsławił się m.in. zakrojoną szeroko akcją odbudowy zniszczonych w pogańskiej reakcji kościołów. W uznaniu osiągnięć Władysława w dziedzinie krzewienia wiary, papież Celestyn III w 1192 r. ogłosił węgierskiego króla świętym. Dziś modlą się do niego jako swojego patrona m.in. mieszkający na Węgrzech Polacy. Władysław I pozostaje także duchowym opiekunem węgierskiej armii.

Cmentarzysko ludzi wybitnych

W ossuarium w Székesfehérvár zgromadzono kości ok. 900 osób, w tym wielu wybitnych postaci węgierskiej historii. Do tej pory szczątki te pozostawały jednak wymieszane i nieopisane. Wśród zidentyfikowanych ostatnio pochowanych tam osób znajdują się, prócz Władysława I, m.in. król Andrzej II Węgierski czy żona króla Beli III Agnieszka de Châtillon. Segedyńscy naukowcy liczą również na rychłe rozpoznanie doczesnych pozostałości słynnego węgierskiego króla Macieja Korwina.

Archeologowie wskazują także, że odnalezione szczątki Władysława I Świętego mają szczególne znaczenie dla katolików, stanowią bowiem relikwie I stopnia. Jedyna znana dotąd tego rodzaju relikwia wspomnianego świętego to fragment czaszki umieszczony w relikwiarzu w kaplicy w mieście Győr. Naukowcy potwierdzili, że należała ona do tej samej osoby, co szkielet zidentyfikowany w Székesfehérvárze.

Tags:
archeologiaKrakówrelikwieWęgry
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail