Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Rzeźba pro-life? Zobacz ten wzruszający pomnik na cześć życia!

STATUE-ROME-3.jpg

Timothy Schmalz

Isabella H. de Carvalho - 12.08.22

Nowa rzeźba Timothy'ego Schmalza jest „artystyczną celebracją świętości wszelkiego życia”. To figura Marii Panny obejmującej łono, w którym nosi Dzieciątko Jezus. Zobacz ten wzruszający pomnik!

Opuść ruchliwą ulicę handlową Via del Corso w Rzymie. Wejdź do kościoła San Marcello al Corso. Zobaczysz tam figurę Marii Panny obejmującej łono, w którym nosi Dzieciątko Jezus. To dzieło kanadyjskiego rzeźbiarza Timothy’ego Schmalza. Nosi tytuł Pomnik życia. Rzeźbę pobłogosławił arcybiskup Vincenzo Paglia, prezes Papieskiej Akademii Życia.

Pomnik życia

Posąg z brązu z łonem ze stali nierdzewnej to „artystyczna celebracja świętości wszelkiego życia”, mówi artysta. Rzeźba jest darem dla chrześcijańskiego stowarzyszenia „Włoski Ruch na rzecz Życia”.

Rzeźba Timothy’ego Schmalza została pobłogosławiona w czasie zaciekłej debaty o aborcji. Rozgrywała się zwłaszcza w Ameryce Północnej, rodzinnym regionie artysty. W Stanach Zjednoczonych Sąd Najwyższy zastanawiał się, czy odwrócić historyczną decyzję, w wyniku której zalegalizowano aborcję.

Rzeźba pro-life

Schmalz podkreślił, że jego rzeźba nie jest „bronią konfrontacji”. Ma nadzieję, że posiada „moc perswazji, przekonywania i wzruszania ludzi”. A także, że sprawi, iż ludzie ​​„głęboko zastanowią się nad tym, że każde ludzkie życie jest piękne„.

Timothy Schmalz wyjaśnił:

Nie chciałem tworzyć rzeźby w obronie życia, która mogłaby kogoś urazić. Ludzie, którzy nie są [do tego przekonani], niczego się w ten sposób nie nauczą. Jeśli masz protestującego w obronie życia, trzymającego [przedstawienia] martwych płodów, jedynymi ludźmi, którzy rozumieją to przesłanie, są zwolennicy pro-life. Druga strona nie ma o tym pojęcia i to nie działa.

STATUE-ROME-3.jpg

Milcząca Matka z Dzieckiem

Schmalz podkreśla, że rzeźba „nie krzyczy na nikogo. To milczący matka z dzieckiem”. I pyta: „Kto mógłby się poczuć tym obrażony?”.

Warto wspomnieć, że do uformowania łona rzeźbiarz wybrał stal nierdzewną, w przeciwieństwie do innych jego dzieł, w większości wykonanych z brązu. Wyjaśnił, że ​​chciał w ten sposób przedstawić „nimb”. Podkreślić, że łono jest „źródłem całej ludzkiej rzeczywistości”. Ponieważ powierzchnia odbija światło, widz zobaczy w łonie rzeźby swoje odbicie. To odsyła z powrotem do miejsca, w którym rozpoczęło się jego życie.

Piękno i dialog

Kanadyjski artysta podkreśla znaczenie sztuki w szerzeniu pozytywnego przesłania i cichej, subtelnej ewangelizacji. Wyznaje, że inspiracją był dla niego cytat z rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego: „Piękno ocali świat”. „Jeśli mogę wykorzystać piękno, aby przybliżyć obie strony konfliktu ku zrozumieniu i miłości, ku dialogowi, to rzeźba jest wspaniałym narzędziem” – mówi.

Kultura nie może utracić znaczenia świętości życia” – uważa artysta. Oprócz posągu w Rzymie, dwumetrowa wersja Pomnika życia będzie zainstalowana w Waszyngtonie, przed bazyliką Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia.

Tags:
aborcjapro-lifeRzymsztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail