Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Czy warto modlić się z dzieckiem, które jeszcze nie umie mówić?

modlitwa z niemowlakiem

paulaphoto I Shutterstock

Caroline Moulinet - 15.07.22

Małe dzieci, które słyszą modlitwę swoich rodziców nie rozumieją słów, lecz są w stanie rozpoznać, że ich mamy i ojcowie rozmawiają z kimś z miłością.

Badania neurobiologiczne i psychologiczne dowodzą, że dzieci rozumieją sedno tego, co mówią rodzice, na długo zanim osiągną zrozumienie poszczególnych słów. Specjaliści radzą więc uspokajać dzieci, gdy rodzic wychodzi z domu: „Wychodzę, ale wrócę. Jesteś bezpieczny”. Podobnie, niemowlęta słyszące modlących się rodziców nie rozumieją znaczenia każdego słowa, lecz pojmują, że rodzice zwracają się do kogoś z miłością.

Modlitwa małych dzieci

Niemowlęta nie modlą się same, lecz słyszą modlących się w ich obecności rodziców. Nie rozumieją wszystkiego, co się dzieje w danym momencie, ale mogą wyłapać kilka szczegółów, na przykład to, kiedy rodzice dziękują za wycieczkę do parku lub proszą o uzdrowienie z choroby. Niemowlęta rozpoznają to, co dotyczy ich samych i czują, że rodzice rozmawiają z kimś, kto nad nimi czuwa.

Kiedy rodzice się modlą, rozmawiają z jakąś osobą, dziękują jej za dobroć, za dar życia lub za dzisiejszą mszę świętą. Maluchy szybko zauważają różnicę między osobą, która się modli, i tą, która się nie modli; między słowami skierowanymi do Boga, a zwykłą rozmową w pokoju.

W swojej książce pt. Prier en famille: mission impossible? (Modlitwa rodzinna – mission impossible?) ks. Augustin Bourgue wskazuje: „Dziecko słyszy i bardzo szybko się uczy. Wyczuwa, że jego rodzice rozmawiają z kimś tajemniczym i niewidzialnym. Dziecko doskonale rozumie to, co niewidzialne”.

Otwarcie serca dziecka na modlitwę

Modląc się z dziećmi rodzice otwierają serca na modlitwę i umożliwiają dzieciom osobistą relację z Bogiem. Czy istnieje lepszy dar?

Modlitwa z małymi dziećmi jest więcej niż konieczna. Jest ona zapewnieniem strawy duchowej, czymś podobnym do zadbania o wystarczającą ilość mleka dla odpowiedniego wzrostu. Co więcej, modlitwa w tych okolicznościach jest dla rodziców okazją do modlitwy wspólnej. Jak pisze ks. Augustin Bourgue: „Często już w momencie narodzin dziecka rodzice zaczynają modlić się wspólnie”.

Podobnie jak rodzice uwielbiają przytulać niemowlęta i trzymać je w ramionach, tak samo małe dzieci pomagają swoim rodzicom pozwolić się przytulić do Pana i być kochanym. Taka jest siła miłości niemowląt: ich istnienie zaprasza rodziców do modlitwy we dwójkę, co oznacza narodziny rodziny. Nowo narodzone dzieci są źródłem miłości i ciepła, które przemieniają serca rodziców. Taka jest właśnie łaska nowych narodzin.

Tags:
dzieci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail