Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Abp Szewczuk: Wy, którzy przyjęliście uchodźców, bierzecie w ramiona samego Chrystusa

family, refugees, help, Ukraine

Wojtek Laski/East News

Rodzina z Ukrainy przyjęta w jednym z mieszkań w Warszawie

Katolicka Agencja Informacyjna - 11.05.22

„Boże, dziękujemy Ci, że jesteś obecny wśród nas w obrazie podróżnika, w obrazie uchodźcy, w obrazie człowieka bezdomnego. O Boże, dziękujemy Ci za tych wszystkich, którzy widzą Ciebie w obrazie Tego, który dziś puka do naszych drzwi i serc w potrzebie. Boże, błogosław Ukrainę!”

„Już 12 mln Ukraińców musiało opuścić swe domy. Ci, którzy udzielają im schronienia przyjmują samego Chrystusa” – zapewnia abp Światosław Szewczuk. W codziennym orędziu wojennym zwierzchnik ukraińskich grekokatolików rozważa kolejny uczynek miłosierdzia: Podróżnych w dom przyjąć.

Ukraina walczy

Chrystus zmartwychwstał! Drodzy bracia i siostry w Chrystusie! Dziś jest wtorek, 10 maja 2022 r., a Ukraina przeżywa już 76 dzień brutalnej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko narodowi ukraińskiemu i państwu ukraińskiemu.

Wczorajszy dzień i miniona noc były bardzo trudne na Ukrainie. Toczą się bardzo ciężkie walki na wszystkich liniach frontu na wschodzie i południu. Szczególnie trudne były wczoraj w obwodzie ługańskim, gdzie rzeczywiście po obu stronach zebrało się dużo wojska i nie można było wczoraj ewakuować większej liczby cywilów. Brutalny atak rakietowy uderzył wczoraj w Odessę i region odeski. Wielu ludzi jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ucieczki przed okrucieństwami wojny.

Ale Ukraina walczy. Ukraina trwa. Armia ukraińska dzielnie broni swojej ojczyzny i to zadziwia cały świat. Naród ukraiński po raz kolejny jednoczy się, aby z jednej strony wspierać swoją armię w przepędzaniu wroga ze swej ziemi, a z drugiej strony, aby leczyć rany tej wojny.

„Udzielić schronienia”

Dzisiaj chciałbym wraz z wami zastanowić się nad innym bardzo ważnym dziełem miłosierdzia wobec ciała naszego sąsiada, jakim jest: „Udzielić schronienia bezdomnym”.

Gościnność wobec podróżnych, szczególne poważanie i miłosierdzie dla tych, którzy stracili swój dom i są zmuszeni szukać lepszego losu na obcej ziemi – od dawna są jednymi z ważnych sposobów oddawania czci Bogu.

Przypominamy sobie, jak patriarcha Abraham, przyjmując trzech wędrowców, przyjął w swoim namiocie samego Boga w trzech Osobach. Jezus Chrystus nauczał swoich uczniów. Co więcej, stwierdził, że pewnego dnia, gdy przyjdzie po raz drugi w chwale na tronie jako sędzia, powie: „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”.

Tak więc to, co czynimy podróżnemu, gościnność, jaką okazujemy bezdomnemu, to cześć oddawana samemu Bogu. Jest to cześć, jaką Jezus Chrystus odbiera, jest okazywana Jemu osobiście, naszemu Bogu i Zbawicielowi.

Bierzemy w ramiona ciało Chrystusa

Dziś, w czasie okropności wojny, miliony Ukraińców pozostały bez dachu nad głową. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, ponad 12 milionów Ukraińców uciekło ze swoich domów. Ponad 5 milionów opuściło swoją ojczyznę i szuka ochrony, szuka pomocy poza granicami Ukrainy.

Dziś, korzystając z okazji, pragnę podziękować wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców. W ten sposób bowiem oddajecie cześć samemu Chrystusowi obecnemu wśród was. W sposób szczególny pragnę podziękować tym wszystkim naszym braciom i siostrom na Ukrainie, którzy dzielą się swoimi środkami do życia, aby przyjąć uchodźców wewnętrznych.

Dzisiaj nie ma chyba wolnego miasta na Ukrainie, gdzie nie przyjmowano by uchodźców – na południu, na północy, w centrum, a zwłaszcza na zachodzie Ukrainy. Tak ważne jest, abyśmy w każdym, dla kogo otwieramy nasz dom, kto szuka u nas schronienia, naprawdę dostrzegali osobę samego Chrystusa.

Jan Chryzostom nauczał swoich wiernych: „Cóż wam z tego, że zdobicie ołtarze Boże złotymi obrusami, a nie widzicie, nie czcicie ciała Jezusa Chrystusa obecnego w żebraku, który prosi o jałmużnę w przedsionku świątyni”. Dlatego też, przyjmując i okazując gościnność dla podróżnych i uchodźców, bierzemy w ramiona ciało Chrystusa, obecne w tych, których On nam posyła, jako Jego obraz i podobieństwo.

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami

Dziś chcemy się modlić szczególnie za wszystkich, którzy są zmuszeni do opuszczenia swoich domów. W sposób szczególny chciałbym pomodlić się za tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów, a zwłaszcza za blisko milion Ukraińców, których Rosjanie wygnali z ojczyzny. Znajdują się oni dzisiaj w tak zwanych obozach filtracyjnych, które faktycznie są gułagami na rosyjskim terytorium. Stamtąd po torturach są rozsyłani na bezkresne obszary wschodniej Rosji.

Boże, dziękujemy Ci, że jesteś obecny wśród nas w obrazie podróżnika, w obrazie uchodźcy, w obrazie człowieka bezdomnego. O Boże, dziękujemy Ci za tych wszystkich, którzy widzą Ciebie w obrazie Tego, który dziś puka do naszych drzwi i serc w potrzebie.

Boże, błogosław Ukrainę! Boże, błogosław dzieci Ukrainy! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, pomnóż stokrotnie tych wszystkich, którzy dzisiaj uczynkami miłosierdzia oddają cześć Tobie, naszemu Bogu i Zbawicielowi!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

KAI/ks

Tags:
miłosierdzieUchodźcyUkrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail