Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Abp Ryś: wybudujemy w Łodzi 10 lub 15 domów dla uchodźców z Ukrainy

BISKUP GRZEGORZ RYŚ

fot. episkopat.pl

Redakcja - 26.04.22

– Zachęcam was do hojności na ten cel. Ja jutro wpłacę na subkonto Caritas Archidiecezji Łódzkiej na dwa domy oraz wpłyną pieniądze na jeden od archidiecezji łódzkiej. Tym samym będziemy mieli już na trzy takie domy – mówił metropolita.

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki miały miejsce uroczystości związane z zakończeniem jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej. Mszy świętej połączonej z zamknięciem drzwi świętych przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który przy tej okazji ogłosił nowy projekt archidiecezjalny.

Codzienność chrześcijańskiego życia

W homilii metropolita, odwołując się do dokumentu Jana Pawła II Novo Millennio Ineunte kończącego Rok Święty 2000, zwrócił uwagę na to, że po zakończeniu wielkich obchodów jubileuszowych trzeba powrócić do zwyczajności. „Kiedy kończy się jubileusz, zaczyna się zwyczajność. Zwyczajność jest jakimś kluczem, który składa się z rzeczy oczywistych i prostych, m.in. z modlitwy. Gdyby modlitwa była przez nas praktykowana z wysoką miarą, to pewnie nasze parafie byłyby szkołami modlitwy.

Kolejnym elementem naszej zwyczajności jest niedzielna Eucharystia – która jest ważna dla przeżywania naszej tożsamości, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy poczucie, że stajemy się małą trzódką. Kolejnym zwyczajnym momentem jest sakrament pojednania i pokuty. Wracamy do naszej zwyczajności, codzienności, byle mieć w nich wysoką miarę” – podkreślił kaznodzieja.

Jezus: w centrum codzienności Kościoła

„W samym środku codzienności Kościoła jest Jezus! Jaka jest dobra nowina tej Ewangelii? Jezus przychodzi, żeby uczniowie mogli Go zobaczyć, żeby uczniowie mogli spojrzeć w Jego twarz i zobaczyć swoje oblicze. Kiedy kontemplujemy Jego oblicze, widzimy twarz Zmartwychwstałego. Czy widzimy w Nim Pana i Boga? Kiedy widzimy Jego dłonie i bok, widzimy Jego człowieczeństwo.

Patrzymy na wschód, patrzymy za siebie i zaczynamy tracić poczucie, kto to jest człowiek. Widzimy, do czego człowiek jest zdolny. Potrzebujemy mieć przed oczami Jezusa, by przyjąć to Boże objawienie człowieczeństwa – kim człowiek może być. Jezus, Jezus, Jezus. Papież powie: poznać, kochać, naśladować, razem z Nim zmieniać historię!” – tłumaczył metropolita łódzki.

Trudności z budowaniem wspólnoty

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że „Kościół potrzebuje wielu rzeczy, ale jeśli Mu zabraknie miłości, to one wszystkie stają się bezużyteczne. Możemy mieć wszystko, ale jeśli nasza miłość do Jezusa nie prowadzi nas do wzajemnej troski o siebie, i nie przekłada się na rzeczywistą wspólnotę między nami, to wszystko, co mamy (a prawda jest taka, że nic nam nie brakuje w naszym Kościele), to wszystko jest bezużyteczne.

Myślę, że to jest bardzo ważne, gdyż półtora roku świętego, które minęło, też nam to pokazało. Pokazało nam wszystkie braki w przeżywaniu wspólnoty pomiędzy świeckimi a duchownymi. [Pokazało, że] między duchownymi – w gronie prezbiterium – jest trudno o rzeczywistą wspólnotę, jak jest trudno o konkretne propozycje życia wspólnotowego w parafiach. Jest parafia – wszystko w niej jest, ale nie ma w niej życia we wspólnocie, w konkrecie” – zauważył abp Ryś.

Kończąc swoje słowo hierarcha wyjaśnił, jak buduje się wspólnotę. „Duchowość wspólnoty (duchowość komunii) polega na tym, że trzeba popatrzeć na drugiego człowieka jak na kogoś, kto jest mi bliski w Chrystusie. Dostrzegać w nim to, co pozytywne, oraz czynić miejsce drugiemu”.

„Zrób drugiemu miejsce – mówił arcybiskup. – Ojciec Święty zapisał również to, co sprzeciwia się tej postawie, a są to: egoizm, rywalizacja, bezwzględne dążenie do kariery, nieufność i zazdrość. W tej zwyczajności są dwa punkty odniesienia – Jezus, którego poznaję, którego kocham, naśladuję i z Nim chcę zmieniać historię, oraz komunia z całą jej duchowością!” – zakończył metropolita łódzki.

Domy dla uchodźców z Ukrainy

Przed błogosławieństwem kończącym mszę świętą metropolita łódzki poinformował o projekcie wybudowania w Łodzi 10 lub 15 domów, w których mieliby zamieszkać przybyli z Ukrainy uchodźcy.

„Zachęcam was do hojności na ten cel. Ja jutro wpłacę na subkonto Caritas Archidiecezji Łódzkiej [pieniądze] na dwa domy oraz wpłyną pieniądze na jeden [dom] od archidiecezji łódzkiej. Tym samym będziemy mieli już na trzy takie domy. Czy będzie ich więcej, zależy od nas. Potrzebujemy na ten cel przynajmniej 700 tys. To dużo, ale na respiratory w pierwszej fazie pandemii zebraliśmy blisko 2 miliony, to może i tym razem nam się uda i pomożemy tym, którzy tego potrzebują.

Wierzę, że biskup Wincenty Tymieniecki, który budował domy dla potrzebujących w Łodzi, dziś uśmiecha się, widząc nasze działanie. To będzie widoczny owoc jubileuszu 100-lecia diecezji łódzkiej” – zauważył abp Ryś.

Wsparcie

Każdy, kto chciałby włączyć się w budowę jubileuszowego osiedla, może to uczynić składając swój dar serca na rachunek:

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Pekao S.A. V O/Łódź
PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181
USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178
z dopiskiem OSIEDLE DLA UKRAINY
SWIFT: PKOPPLPW
IBAN Bank Pekao S.A.: PL + numer rachunku na który chcesz wysłać przelew.

archidiecezja.lodz.pl / ks

Tags:
abp Grzegorz RyśUchodźcyUkraina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail