Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Roberto Benigni: Cuda Jezusa były przepełnione radością!

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
VATICAN-POPE-BOOK

ALBERTO PIZZOLI / AFP

Italian actor/director Roberto Benigni gestures as he shows a copy of the pope Francis' interview book "The name of God is Mercy", during the official presentation taking place at the Vatican on January 12, 2016. / AFP / ALBERTO PIZZOLI

Gelsomino del Guercio - 22.04.22

Nagrodzony Oskarem reżyser i aktor Robert Benigni wystąpił w programie poświęconym Ewangeliom. Mówił o radosnym obliczu Jezusa w dniu Zmartwychwstania.

– Cuda Jezusa i Ewangelie łączy pozytywny wydźwięk: wyrażają radość – powiedział Roberto Benigni w czasie audycji „Oblicza ewangelii”. Program, zrealizowany przez Dykasterię ds. Komunikacji we współpracy z Apostolską Biblioteką Watykańską, Muzeami Watykańskimi i publicznym włoskim kanałem telewizyjnym Rai Cultura, został wyemitowany w wielkanocny wieczór na kanale Rai 1. Prowadziła go dziennikarka kierująca głównym włoskim programem informacyjnym Tg1 Monica Maggioni.

BENIGNI

Roberto Benigni o Zmartwychwstałym

W swoim wystąpieniu (w postaci filmu), jak zwykle charyzmatycznym, a zarazem wzruszającym i podniosłym, Benigni skupił się na radosnym obliczu Jezusa w dniu Zmartwychwstania.

Reżyser podkreślał wartość radości i smutku. Zwrócił uwagę, że naszą powinnością jest starać się być coraz lepszymi, zaś dla innych chcieć szczęścia (Rai News, 18 kwietnia).

Od św. Pawła do św. Augustyna

Benigni, cytując fragment z Listu św. Pawła do Filipian: „Radujcie się w Panu” i z Wyznań św. Augustyna: „Dusza żywi się tylko tym, co jej daje prawdziwą radość” przypomniał, że do radości wzywali wielcy święci. Przypomniał również słowa Jorge L. Borgesa („Popełniłem najgorszy grzech, jaki można popełnić: nie byłem szczęśliwy”)  i Walta Whitmana („Jeśli nie możesz mnie znaleźć, nie rezygnuj. Jeśli nigdzie mnie nie ma, szukaj gdzie indziej… A jeśli mnie nie znajdziesz w głębi swoich oczu, to znaczy, że jestem w tobie”).

Wiele cudów Chrystusa, począwszy od cudu w Kanie Galilejskiej, to cuda pod znakiem radości, zauważył aktor. 

SAINT AUGUSTINE

Madonna Sykstyńska

W dalszej części wystąpienia Benigni mówił o znajdującym się w Dreźnie obrazie Rafaela Madonna Sykstyńska, o którym pisał m.in. Vassilij Grossman. Następnie nawiązał do wojny w Ukrainie i wyraził solidarność z narodem, który stał się ofiarą brutalnej napaści ze strony Rosji.

Czytać Pismo Święte

Po Benignim głos zabrał papież Franciszek, zachęcając do czytania Pisma Świętego: „Ciągle zalecam codzienne obcowanie z Ewangelią, ponieważ jeśli nie ma się codziennego kontaktu z tym, kogo się kocha, trudno tę miłość utrzymać. Miłość to ciągły kontakt, ciągła rozmowa, słuchanie drugiego, patrzenie na niego. Miłość to dzielenie się” („Corriere”, 18 kwietnia).  

Przeczytaj ten artykuł
bezpłatnie
Tworząc darmowe konto, uzyskasz dostęp do wszystkich artykułów Aletei bez żadnych ograniczeń. Zdobędziesz również możliwość pisania komentarzy.
Zarestruj się i czytaj za darmo
Masz już konto?

Tags:
aktorWspólnota Aleteizmartwychwstanie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail