Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/02/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Piekarz z Poznania pojechał do Buczy, by piec chleb dla ukraińskich żołnierzy i cywilów

Projekt-bez-tytulu-46.png

Fot. Facebook | Ярослав Бурківський

Redakcja - 20.04.22

Przywieźli ze sobą ponad tonę mąki. Po trzech dniach w Buczy Jacek Polewski wraz ze swoją ekipą jedzie piec chleby do Kijowa.

Pieką chleb dla Ukraińców

Jacek Polewski, właściciel piekarni w poznańskich Jeżycach, spakował 500 kg mąki żytniej, kolejnych 600 kg dokupił pod Lwowem, i pojechał do Buczy. Ma dwa cele – pomóc odbudować piekarnię Khatyna Pekarya („chata piekarza”) zniszczoną przez Rosjan i piec chleby dla ukraińskich żołnierzy i ludności cywilnej.

„Udało nam się skontaktować z właścicielem piekarni w Buczy, w której «orki» miały centrum dowodzenia. Na szczęście zniszczenia są niewielkie, narobili «syfu» i zabrali jedynie formy do pieczenia. Zapewne takie zlecenie dostali od swoich orkowych żon” – napisał piekarz w mediach społecznościowych.

Z Buczy do Kijowa

Do Buczy dotarł w Niedzielę Wielkanocną. A tak relacjonował swoją misję w poniedziałek: „Pojawiło się wyjątkowo dużo ludzi z okolicznych firm i wszystko jest porządkowane. Uruchomiono nawet dwa widlaki. Wszyscy sprzątają, porządkują, chcą normalnie funkcjonować”. 

Po trzech dniach pracy w tym mieście Polewski przekazał informację, że żołnierze nakazali im opuścić miasto, więc zmieniają plany i jadą piec chleby do Kijowa.

Tags:
Ukrainawojna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail