Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Franciszek na Malcie pomodli się w grocie, w której św. Paweł spędził 3 miesiące

Malta – dzięki św. Pawłowi nie ma tu jadowitych żmij

Tony Hisgett/Wikipedia

Francisco Veneto - 01.04.22

Apostolską podróż papieża na Maltę zaplanowano na 2 i 3 kwietnia. Maltańczycy czczą św. Pawła jako swojego patrona od momentu, gdy na wyspę dotarło chrześcijaństwo, co przypisują właśnie temu apostołowi.

Już w najbliższy weekend papież Franciszek pomodli się w grocie, w której św. Paweł spędził trzy miesiące około roku 60. Apostoł znalazł się na Malcie przymusowo, w trakcie podróży do Rzymu – po tym, jak na skutek silnej burzy rozbił się jego statek.

Św. Łukasz w Dziejach Apostolskich (27,21-44; 28,1-11) podaje, że św. Paweł podczas trzymiesięcznego pobytu na Malcie udzielał chrztu, uzdrawiał chorych i głosił Ewangelię. Maltańczycy czczą go jako swojego patrona od momentu, gdy na wyspę dotarło chrześcijaństwo, co przypisują właśnie temu apostołowi.

Grota św. Pawła na Malcie

Miejsce znane obecnie jako grota św. Pawła znajduje się w podziemiach bazyliki poświęconej Apostołowi Narodów w maltańskim mieście Rabat. Do groty można dostać się od strony kościoła św. Publiusza, pierwszego biskupa wyspy. W tym sakralnym kompleksie znajduje się również muzeum parafialne mieszczące bardzo wartościowe pod względem historycznym eksponaty.

Mdina-Cathedral-and-surroudings-�-Courtesy-of-the-Archdiocese-of-Malta-1.jpg

Na kamiennych ścianach tego miejsca kultu można dostrzec barokowe elementy architektoniczne. Według tradycji tamtejszym kamieniom i ziemi towarzyszy aura cudowności. Z przybitej w grocie tabliczki z 1743 roku dowiadujemy się na przykład, że mimo wydobycia stamtąd znacznej ilości ziemi i kamienia kształt groty – w niewytłumaczalny sposób – pozostał nienaruszony.

Malta – dzięki św. Pawłowi nie ma tu jadowitych żmij
Figura św. Pawła w grocie w Rabacie

Wizyta papieża Franciszka w 2022 r.

Apostolską podróż Franciszka na Maltę zaplanowano na 2 i 3 kwietnia 2022 r. Ojciec Święty będzie trzecim papieżem, który odwiedzi grotę – cel pielgrzymek wiernych z całego świata. Św. Jan Paweł II był tam w maju 1990 r., Benedykt XVI w kwietniu 2010 r.

W niedzielę, 3 kwietnia Franciszka w bazylice św. Pawła powita archiprezbiter ks. Joseph Mizzi. Następnie Ojciec Święty zejdzie do groty, gdzie będzie miał okazję do prywatnej modlitwy, tak jak czynili to jego poprzednicy. Zapali też lampkę wotywną. Później dokona wpisu w księdze honorowej oraz pozdrowi przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich.

W bazylice św. Pawła papież spotka się z osobami objętymi opieką przez diecezjalny oddział Caritas, z wolontariuszami, chorymi i prawdopodobnie także z grupą więźniów. Franciszek będzie przewodniczył błagalnej modlitwie o miłosierdzie, a przed wyjazdem udzieli zebranym apostolskiego błogosławieństwa.

Tags:
Maltapapież Franciszekpielgrzymka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail