Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Różaniec – „tajna broń” w autobusie dla uchodźców

ROSARY

Gentileza

El rosario estuvo presente en el viaje de los refugiados.

Dolors Massot - 09.03.22

Michał wziął mikrofon i zasugerował: "A może odmówimy różaniec?". W autobusie jadącym po uchodźców byli głównie policjanci...

W tych przyjeżdżających i odjeżdżających polskich autobusach, które jadą do granicy, aby odebrać uchodźców, Michał był jednym z wielu wolontariuszy koordynujących podróż. Na co dzień jest zaangażowany w projekty mające na celu poprawę edukacji na polskiej wsi.

Michał był z grupą policjantów, którzy jechali na granicę, by chronić uchodźców.

Różaniec w drodze na granicę

Jak wszyscy, starał się być rozważny. W domu czekała na niego żona i 4 dzieci. Wszyscy wolontariusze, którzy jechali autobusem po uchodźców, to mężczyźni z doświadczeniem życiowym. W drodze myśleli o tym, jaką sytuację zastaną na granicy. Rozmawiali o tym, jak się zorganizują, potem zapadła cisza.

Wtedy Michał wziął mikrofon i zasugerował: „A może odmówimy różaniec?”. Powiedzieli – dobrze. Przez resztę trasy rozważali kolejne tajemnice i wspólnie odmawiali Zdrowaś, Maryjo. Niektórzy nie wiedzieli jak to zrobić, ale pomagali sobie nawzajem.

Dotarli do granicy i przywitali grupę ludzi, którzy już na nich czekali. Niemowlęta chronione przez matki, młode i starsze kobiety, wyczerpani starcy. 

Policjanci pomagali każdej osobie, a Michał był odpowiedzialny za koordynację całej wyprawy: wysłuchał, co powiedział mu każdy uchodźca, a następnie wszyscy razem pojechali do Warszawy.

ROSARY

„Kocham Polskę”

Po drodze dzieci miały czas na rozmowę, odkrycie krajobrazu, który ich teraz wita… i rysowanie. Przyjeżdżając na granicę można zauważyć, że nie ma ani jednego dziecka, które nie zostałoby powitane pluszakiem. To teraz prezent, który pociesza najmłodszych.

Przyjeżdżając do stolicy Polski uchodźcy wysiedli z autobusu. Towarzyszyli im policjanci: pomagali nieść torby, wózki, co tylko było potrzebne z małego bagażu, który niosą ze sobą.

Następnie strażnicy podeszli do Michała i podziękowali mu za różaniec, który zachęcił ich do modlitwy. To im pomogło – jak mu powiedzieli – z większym wyczuciem podjąć się zadania pomocy bliźniemu, bezradnemu, pozbawionemu sił, zniechęconemu, temu, który wszystko stracił, a także temu, który się boi.

Różaniec to potężna broń. Teraz, w obliczu tej wojny, bardziej niż kiedykolwiek.

Dzieci jak zwykle zauważyły ​​ciepłe przyjęcie i pomoc. A mały chłopiec dał Michałowi rysunek z napisem: „Kocham Polskę”.

REFUGEES
Tags:
różaniecUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail