Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 01/04/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Franciszek: Dzień zaczynam i kończę po ukraińsku! Zobacz ikonę z Ukrainy, przed którą papież modli się rano i wieczorem!

THEOTOKOS VLADIMIR

Domaine Public

Isabelle Cousturié - 26.02.22

Ikona Matki Bożej Czułej (Eleusa), którą Kościół Ukraiński ofiarował papieżowi jeszcze gdy był on arcybiskupem Buenos Aires, znajduje się teraz w ważnym miejscu w jego pokoju w Domu Świętej Marty w Watykanie.

Ikona Matki Bożej Czułej ma wiele odmian. Należy do najbardziej czczonych ikon na świecie. Dzieciątko Jezus z czułością otacza na niej lewą ręką szyję swojej Matki. Dziewica Maryja lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko Jezus. Prawą, delikatnie opartą na ramieniu Dzieciątka Jezus, przytula Je do siebie w ochronnym geście. Arcybiskup większy Kijowa i Galicji, Świętosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego, przed wielu laty ofiarował tę ikonę Jorge Bergolio, kiedy był on jeszcze arcybiskupem Buenos Aires.

Ikona Matki Bożej Czułej

Papież Franciszek w styczniu 2018 roku na zaproszenie Świętosława Szewczuka odwiedził bazylikę Świętej Zofii w Rzymie. Spotkał się również ze wspólnotą ukraińską. Wspomniał o swojej relacji z Matką Bożą Czułą:

Co wieczór, przed udaniem się na spoczynek, składam pocałunek na ikonie Matki Bożej Czułej, podarowanej mi przez waszego arcybiskupa. Pozdrawiam ją także każdego ranka. Można więc powiedzieć, że dzień zaczynam i kończę po ukraińsku!

Twarze Matki Bożej i Dzieciątka Jezus, tak bliskie jedna drugiej na tej ikonie, wyrażają łagodność i nieskończone przywiązanie. Papież Franciszek chętnie powierza Matce Bożej Czułej osoby cierpiące, doświadczane przez życie. Niedawno powierzył jej chorych i ich opiekunów, rodziny i księży zaangażowane w posługę przy nich.

Papież Franciszek modli się za Ukraińców

Ikona Matki Bożej, jak powiedział papież, przebyła długą drogę z jego pokoju w Buenos Aires do pokoju w Domu Świętej Marty w Watykanie. Znalazła się wśród rzeczy najważniejszych, o przesłanie których arcybiskup Bergolio prosił po wybraniu go na Stolicę Piotrową.

Opowiedział również, skąd wzięło się jego szczególne przywiązanie do Matki Bożej Czułej i do Kościoła ukraińskiego. Jako dwunastoletni chłopiec Jorge Mario Bergolio służył do mszy odprawianej przez biskupa Stefana Czmila (1914-1978), gdy salezjanin w latach pięćdziesiątych był misjonarzem w Argentynie. Papież pogrążył się we wspomnieniach:

Ten człowiek uczynił dla mnie tyle dobrego. Byłem młody, miałem zaledwie 12 lat, uczestniczyłem we mszy. Niezapomniane chwile! On nauczył mnie służyć do mszy, czytać wasz alfabet… Służąc do mszy trzy razy w tygodniu poznałem piękno waszej liturgii. Dowiedziałem się również, przez jak ciężkie doświadczenia przeszliście w obronie wiary, która pogłębiała się pośród straszliwych ateistycznych prześladowań ubiegłego wieku.

Modlitewne „spotkanie” z Ukraińcami stało się przyzwyczajeniem Franciszka.

Stając rano i wieczorem każdego dnia przed ikoną Matki Bożej Czułej, modląc się i składając na niej pocałunek, papież myśli o wszystkich Ukraińcach. Od lat gorąco się za nich modli. Przez tę konkretną ikonę uzmysławia światu miłosierdzie Boga, Jego czułość wobec każdego stworzenia.

Tags:
Ikonapapież FranciszekUkraina
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail