Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 22/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wiedziałeś o nich?! Najbardziej ukryte kaplice w Polsce [zdjęcia]

Kaplica Marii Magdaleny w Goszycach

Artur Strzelczyk/Wikipedia | CC BY-SA 2.0

Łukasz Kobeszko - 19.02.22

Gdy myślimy o ukrytych kaplicach, najczęściej przychodzą nam do głowy te trudno dostępne, do których dotarcie wymaga wysiłku lub odwiedzenia innych, większych obiektów, jak chociażby słynna kaplica św. Kingi w muzeum w Wieliczce. Odwiedzając znane i mniej znane miejsca w Polsce warto zajrzeć także do mniej znanych kaplic, stanowiących sporą wartość historyczną i duchową.

Niektóre z „ukrytych” kaplic, jak w Wieliczce lub Ojcowie są żelaznym punktem wycieczek, a ich charakterystykę znajdziemy w przewodnikach i licznych portalach internetowych. Coraz częściej bywają również miejscem zawierania ślubów lub udzielania chrztów.

Ukryte kaplice

Gdy będziemy mieli okazję je odwiedzić, dobrze byłoby potraktować je nieco szerzej niż tylko atrakcję turystyczną, którą zwiedzamy, fotografujemy i filmujemy. Pomimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych i krajobrazowych, zawsze były to miejsca modlitwy, niekiedy również modlitwy liturgicznej. Nasi przodkowie przez wieki podtrzymywali w nich swoją więź z Chrystusem, Matką Bożą i świętymi, budowali życie wiary i polecali Bogu istotne sprawy własnego życia.

Może warto pójść ich śladem i podczas pobytu w takich miejscach również, nawet krótką chwilę, poświęcić na modlitewne westchnienie w potrzebach Kościoła i świata?

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać ukryte kaplice w Polsce:

Tags:
ciekawe kościołypodróżPolska
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail