Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Jeszcze jeden zamordowany duchowny. To drugie zabójstwo w ciągu dwóch dni [GALERIA]

ZARMODOWANY WILLIAM SIRAJ, PAKISTAN

AP/Associated Press/East News

Karol Wojteczek - 31.01.22

Ledwie dziś (31.01) rano informowaliśmy o zabójstwie wietnamskiego dominikanina, o. Trầna Ngọca Thanha, a kolejne tragiczne wieści napłynęły z Pakistanu. Nieznani sprawcy zastrzelili posługującego w Peszawarze 75-letniego o. Williama Siraja.

Zamordowany o. Siraj był pastorem Kościoła Pakistanu, połączonej wspólnoty metodystyczno-anglikańskiej. Dwóch przemieszczających się na motorze sprawców ostrzelało wczoraj samochód, którym poruszał się on wraz z dwoma innymi duchownymi. Jeden z pasażerów, o. Patrick Naeem, odniósł obrażenia niezagrażające życiu. O zamach podejrzewani są radykalni islamiści, których aktywność w Pakistanie wzrosła po tym, jak władzę w sąsiednim Afganistanie przejęli talibowie.

Na dostępnym w internecie filmie widać maszerującą ulicami Peszawaru procesję z ciałem zamordowanego duchownego, w trakcie której wierni śpiewają Long live Jesus Christ. Ordynariusz miejscowej diecezji, bp Azad Marshall, w nawiązaniu do zbrodni ponowił swój apel do władz Pakistanu o zapewnienie chrześcijanom bezpieczeństwa.

Chrześcijanie stanowią ok. 1,27% spośród ok. 221 mln mieszkańców tego kraju. Położony przy granicy z Afganistanem Peszawar regularnie staje się areną zamachów bombowych ze strony islamistów. W wyniku wybuchu bomby w kościele pw. Wszystkich Świętych we wrześniu 2013 r. zginęło 85 osób, a kilkaset zostało rannych. W najtragiczniejszym zaś akcie terroru, w październiku 2009 r., eksplodujący samochód-pułapka zabił 137 osób na miejscowym bazarze.

Tags:
PakistanPaństwo Islamskieprześladowania
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail