Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

W tym roku nie będzie kwiatów z Holandii na placu św. Piotra. To nie pierwszy raz

TULIPANY NA PLACU ŚWIĘTEGO PIOTRA

AP/EAST NEWS

o. Stanisław Tasiemski OP / KAI - 28.01.22

Pandemia COIVID-19 sprawiła, że z braku sponsorów holenderski florysta Paul Deckers stwierdził, iż niestety nie będzie można kontynuować pięknej, 35-letniej tradycji wysyłania holenderskich kwiatów na uroczystości wielkanocne w Watykanie. Przypomniał, że projekt musiał zostać odwołany z powodu pandemii już w latach 2020 i 2021.

Kwiaty z Holandii (głównie tulipany) na uroczystości paschalne pod przewodnictwem Ojca Świętego zaczęli wysyłać do Watykanu bracia Van der Voort w 1985 roku i następnie robił to Paul Deckers. Zwyczaj ten zakorzenił się już w holenderskim społeczeństwie, a jego słynne powiedzenie brzmi: „Dziękuję za kwiaty”, przypominając słowa św. Jana Pawła II z 1989 roku.

W 2020 r. z powodu pandemii msza św. wielkanocna została odprawiona w Bazylice św. Piotra i transmitowano ją online. W ubiegłym roku obchody paschalne ponownie odbyły się pod znakiem ograniczeń sanitarnych. „Również najbardziej znany międzynarodowy projekt florystyczny Holandii: dekoracja kwiatowa na placu Świętego Piotra w Rzymie na Wielkanoc, nie został zrealizowany ani w 2020, ani w 2021 roku” – ubolewał Deckers. Jednocześnie wyraził on wdzięczność za możliwość przedstawiania „holenderskiej sztuki kwiatowej i florystyki na tej arenie międzynarodowej przez wiele lat”.

Tags:
tradycjaWatykan
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail