Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

W tym roku nie będzie kwiatów z Holandii na placu św. Piotra. To nie pierwszy raz

TULIPANY NA PLACU ŚWIĘTEGO PIOTRA

AP/EAST NEWS

o. Stanisław Tasiemski OP / KAI - 28.01.22

Pandemia COIVID-19 sprawiła, że z braku sponsorów holenderski florysta Paul Deckers stwierdził, iż niestety nie będzie można kontynuować pięknej, 35-letniej tradycji wysyłania holenderskich kwiatów na uroczystości wielkanocne w Watykanie. Przypomniał, że projekt musiał zostać odwołany z powodu pandemii już w latach 2020 i 2021.

Kwiaty z Holandii (głównie tulipany) na uroczystości paschalne pod przewodnictwem Ojca Świętego zaczęli wysyłać do Watykanu bracia Van der Voort w 1985 roku i następnie robił to Paul Deckers. Zwyczaj ten zakorzenił się już w holenderskim społeczeństwie, a jego słynne powiedzenie brzmi: „Dziękuję za kwiaty”, przypominając słowa św. Jana Pawła II z 1989 roku.

W 2020 r. z powodu pandemii msza św. wielkanocna została odprawiona w Bazylice św. Piotra i transmitowano ją online. W ubiegłym roku obchody paschalne ponownie odbyły się pod znakiem ograniczeń sanitarnych. „Również najbardziej znany międzynarodowy projekt florystyczny Holandii: dekoracja kwiatowa na placu Świętego Piotra w Rzymie na Wielkanoc, nie został zrealizowany ani w 2020, ani w 2021 roku” – ubolewał Deckers. Jednocześnie wyraził on wdzięczność za możliwość przedstawiania „holenderskiej sztuki kwiatowej i florystyki na tej arenie międzynarodowej przez wiele lat”.

Tags:
tradycjaWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail