Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

3 tematy, które budzą w związku wiele emocji

KŁÓTNIA MAŁŻEŃSKA

ShotPrime Studio | Shutterstock

Karolina Plichta - 19.01.22

Jako terapeutka nieustannie obserwuję, że pewne tematy, o które pary się kłócą, powtarzają się.

Podzielę się z wami dzisiaj trzema tematami, które często przewijają się podczas spotkań z terapeutą par. Mam nadzieję, że staną się dla was inspiracją do owocnych rozmów.

Oczywiście każda para może mieć swoją indywidualną „listę gorących tematów”. Zachęcam, aby nie tylko ją stworzyć, ale również rzeczywiście porozmawiać o tym, dlaczego te tematy są powodem spięć. Jakiegokolwiek zagadnienia byście nie wybrali – istnieją pary, w których nie jest ono żadnym problemem. W związku z tym warto się zastanowić, dlaczego akurat ten temat wywołuje u was trudne emocje, kłótnie i/lub ciche dni.

Poniżej przedstawiam wam 3 tematy, które regularnie obserwuję jako pojawiające się podczas sesji terapii par.

1RODZINA POCHODZENIA

Rodzina, z której się wywodzimy, obdarza nas bagażem, w którym niekoniecznie wszystkie włożone do niego rzeczy nam się podobają. Inne nas bolą, a do niektórych czujemy się zmuszeni. Warto pooglądać ten bagaż, wyjąć z niego te rzeczy i w dorosłym życiu samodzielnie zdecydować, czy nadal chce się je nieść.

Każde z partnerów może przeprowadzić taki proces rozpakowania tego plecaka i poszukiwania skarbów, które mogą się przydać w budowaniu wspólnego życia. Niektóre rzeczy warto pożegnać, inne warto zaprosić.

Zdaje się, że przydatne bywają rozmowy o teściach i o wzajemnym stosunku dorosłych już dzieci i rodziców. Tutaj ważne są również obserwacje, ponieważ czasami dużo łatwiej jest nam coś zadeklarować niż rzeczywiście działać zgodnie z tą deklaracją.

Jeśli partnerka deklaruje, że partner jest dla niej najważniejszy, to czy gdy on proponuje, aby Wigilię spędzić tylko we dwoje, co w myśl tej zasady zrobi partnerka? Oczywiście nie jest to takie proste, a konflikty lojalności będziemy spotykać na naszej drodze nieustannie. Pytanie, jak sobie z nimi radzimy i czy mimo różnic potrafimy budować i utrzymać jedność.

2WIZJA RODZICIELSTWA

Rodzicielstwo bywa naprawdę spornym tematem. Nie chodzi jedynie o to, czy para chce posiadać potomstwo, ale również w jakiej liczbie i przede wszystkim: po co chce mieć dzieci i co chce im przekazać.

Czasami chcemy mieć dzieci po to, aby wypełnić jakąś pustkę, brak. Czasami chcemy przeżyć swoje życie jeszcze raz, tylko w skórze naszych dzieci. Nie sądzę, aby były to użyteczne motywy posiadania potomstwa, ale warto się z nimi skonfrontować.

Sposób wychowania jest również bardzo ważnym tematem. Na polu wychowania partnerzy często doświadczają konfliktów. Rodzicielstwo bliskości vs. wychowanie z karami i nagrodami. To zupełnie różne podejścia i raczej w niewielu punktach dające się pogodzić.

3WIZJA ŻYCIA I ROLE W ZWIĄZKU

Mieszkamy w mieście czy na wsi? Co umożliwiają nam nasze zawody, a co utrudniają? Za co jest odpowiedzialny mężczyzna, a za co kobieta? Jak podzielić obowiązki? W co wierzymy, dokąd zmierzamy, czy mamy jakieś wspólne cele? Czy w naszym wspólnym życiu jest też miejsce na naszą autonomię i niezależność? W jakim zakresie?

Gdzie widzimy siebie za 10 i 30 lat? Jaki mamy pomysł na pogodzenie ze sobą różnic i sprzeczności? Co zrobimy, jeśli pewne rzeczy między nami będą absolutnie nie do pogodzenia?

Myślę, że te ostatnie pytania są absolutnie najważniejsze. Nie ma takiej możliwości, abyście nigdy nie doświadczyli różnic i to, w jaki sposób sobie z nimi radzicie, jest bardzo istotne dla trwałości waszego związku. Te tematy, które przywołałam, bywają poróżniające, ale to nie oznacza, że nie można na ich polu dojść do porozumienia.

Powodzenia!

Tags:
małżeństwozwiązek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail