Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Święty Mikołaj pierwotnie przekazywał listy Dzieciątku Jezus

SANTA AND BABY JESUS

Victorian Traditions | Shutterstock

Philip Kosloski - 25.12.21

W połowie XX wieku istniała tradycja pisania przez dzieci listów świątecznych do Dzieciątka Jezus. Listy te dostarczał św. Mikołaj.

Każdego roku tysiące dzieci piszą listy do św. Mikołaja, opisując wszystkie zabawki i smakołyki, które chciałyby otrzymać na Boże Narodzenie. I choć współcześnie adresatem listów jest niemal wyłącznie św. Mikołaj, jeszcze w połowie ubiegłego stulecia rozpowszechniony był zwyczaj pisania listów do Dzieciątka Jezus.

Św. Mikołaj — posłaniec Jezusa

Francis Xaver Weiser wyjaśnia ten chrześcijański zwyczaj w książce Podręcznik chrześcijańskich świąt i zwyczajów (Handbook of Christian Feasts and Customs).

Przed udaniem się do łóżka w wigilię wspomnienia św. Mikołaja (5 grudnia), dzieci umieszczają na parapetach okiennych krótkie listy, napisane własnoręcznie bądź podyktowane, zaadresowane do Dzieciątka Jezus. Listy te, będące zestawami upragnionych prezentów gwiazdkowych, mają zostać zabrane do Nieba przezśw. Mikołaja lub anioły.

Według Weisera, w Ameryce Południowej istnieje tradycja, że „dzieci piszą swoje notatki do ‚Jezuska’ od 16 do 24 grudnia i kładą je przed szopką, skąd, jak wierzą, aniołowie zabierają je w nocy do nieba”.

Zwyczaj ten jest doskonałym sposobem na „schrystianizowanie” dziecięcego pragnienia pisania listów do św. Mikołaja. Pomaga skierować uwagę dzieci na Dzieciątko Jezus i jednocześnie upamiętnia postać św. Mikołaja, który będąc w Niebie, doskonale nadaje się na orędownika.

Tags:
Boże Narodzenieśw. Mikołaj
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail