Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Koncert metalowy w kościele? Francuska młodzież się sprzeciwiła

KONCERT METALOWY

Zamrznuti tonovi | Shutterstock

John Burger - 16.12.21

Kontrowersyjna szwedzka piosenkarka Anna von Hausswolff miała wystąpić w bazylice Notre-Dame de Bon-Port w Nantes w wieczór poprzedzający uroczystość Niepokalanego Poczęcia.

Styl muzyczny von Hausswolff określany jest jako mieszanka post-rocka, progressive’u, doom metalu i muzyki kościelnej. W jednym z utworów śpiewa ona: „Jestem na podłodze… Ciągle… Intensywnie… Kocham się… Kochałam się z diabłem„.

Głównym wykorzystywanym przez artystkę instrumentem są organy. I choć instrument ten spotykany bywa w salach koncertowych, najczęściej trafić na niego można w kościołach. Z tego też względu von Hausswolff, wraz z towarzyszącym jej zespołem, część występów z trwającej właśnie trasy koncertowej zaplanowała właśnie w katolickich miejscach kultu.

Gdy jednak piosenkarka w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia wystąpić miała w bazylice Notre-Dame de Bon-Port we francuskim Nantes, część katolików wzięła sprawy w swoje ręce.

Co wydarzyło się w Nantes?

W krótkim filmiku opublikowanym na stronie catholicarena.com widzimy grupę młodych ludzi blokujących wejście do świątyni uczestnikom koncertu. Odśpiewali oni francuski hymn, intonowali również modlitwę do Matki Bożej.

Jak podaje „The Guardian”, protestujący przeciw organizacji wydarzenia w kościele określili muzykę von Hausswolff jako satanistyczną. Brytyjski dziennik podkreśla, że koncert miał się odbyć za zgodą diecezji Nantes.

Skrajnie prawicowy katolicki integryzm wygrał ze sztuką, ale nie z miłością” – napisała na swoim Instagramie von Hausswolff. Do posta załączyła ona zdjęcie samej siebie siedzącej w pustym kościele. „Słucham jak 50-100 integrystów na zewnątrz krzyczy i śpiewa, blokując wejście ok. 400 osobom” – dodała piosenkarka.

Opisała ona sytuację jako przerażającą, napiętą i smutną. „Nie pozostało nam nic innego jak odwołać koncert. Nasza ochrona nie jest zbyt liczna” – skomentowała artystka. Wspomniała, że współpracuje ona z Kościołem, nie występując przeciwko niemu. Podziękowała też swoim fanom za pokojowe i cierpliwe oczekiwanie na wejście.

Wydarzenia w Nantes doprowadziły również do odwołania koncertu von Hausswolff, który miał odbyć się w poprzedni czwartek (9 grudnia) w kościele pw. św. Eustachego w Paryżu. „Zdecydowałem o tym w trosce o porządek publiczny u bram świątyni” – tłumaczy swoją decyzję proboszcz, ks. Yves Trocheris. W kościele św. Eustachego sprawowana jest m.in. wielkanocna liturgiaw zastępstwie zniszczonej w pożarze paryskiej katedry Notre-Dame.

Jaką muzykę gra Anna von Hausswolff?

Najnowszy, piąty album von Hausswolff Wszystkie myśli uleciałyoparty jest o muzykę organową. Na płycie dominuje stylistyka minimalistyczna i medytacyjna, a wszystkie kompozycje są w całości instrumentalne, bez partii śpiewanych.

Piosenkarka i kompozytorka stwierdziła, że ma nadzieję, iż krążek skłoni słuchaczy do zaakceptowania istnienia tajemnicy i niejednoznaczności w „niezwykle materialistycznym społeczeństwie, w którym wszystko musi być wyjaśnione„.

Poprzednia płyta artystki, wydana w 2018 r. Martwa magia, oparta była na brzmieniach organowych jednego z luterańskich kościołów w Kopenhadze.

Tags:
Francjamłodzi
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail