Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Jak wyglądała Jerozolima 124 lata temu? Zobacz unikalne nagranie!

JEROZOLIMA W XIX WIEKU

YouTube

Karol Wojteczek - 08.12.21

Alexandre Promio, jeden z pionierów europejskiej kinematografii, swoje szlify zdobywał u boku samych braci Lumière. W 1896 r., z ich polecenia, Promio udał się w światowe tournée, podczas którego prezentował potencjalnym inwestorom rewolucjonizujące ówczesną sztukę urządzenie – kinematograf. W trakcie swojej podróży filmowiec odwiedził również Ziemię Świętą.

Dzięki nagraniom, które Promio realizował w odwiedzanych krajach, możemy dziś dowiedzieć się, jak u kresu XIX w. wyglądały takie miejsca jak Wenecja czy Genewa, ale też… piramidy w Gizie czy Jerozolima.

Nagranie z miasta trzech religii wykonane zostało przy oddzielającej dzielnicę chrześcijańską od osmańskiej Bramie Jaffy. Na 43-sekundowym filmie widzimy głównie tureckich mężczyzn, rozpoznawalnych dzięki fezom – charakterystycznym nakryciom głowy. Nic też w tym dziwnego – do 1917 r. Jerozolima pozostawała pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Jednakże wprawne oko rozpozna na nagraniu również Żydów, Samarytan, Ormian, Palestyńczyków czy Beduinów.

Jerozolima pokolorowana

Nowe życie w nagranie Promia tchnęli w ubiegłym roku twórcy z YouTubowego kanału Film Rescue. Dokonali oni koloryzacji i udźwiękowienia dzieła, a także wyostrzyli je i sztucznie zwiększyli rozdzielczość. Tak film z dziewiętnastowiecznej Jerozolimy prezentuje się po wykonanej przez nich „kosmetyce”:

Wszystkie zrealizowane przez Alexandra Promio nagrania, które przetrwały do czasów dzisiejszych, oglądać można na kanale Early Cinema (tutaj). Więcej zrewitalizowanych filmów z przełomu XIX i XX w. podziwiać zaś możecie na profilu Film Rescue (tutaj).

Tags:
filmhistoriaJerozolimaZiemia Święta
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail