Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 04/11/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Jak wyglądała Jerozolima 125 lat temu? Zobacz unikalne nagranie!

JEROZOLIMA W XIX WIEKU

YouTube

Karol Wojteczek - 08.12.21

Alexandre Promio, jeden z pionierów europejskiej kinematografii, swoje szlify zdobywał u boku samych braci Lumière. W 1896 r., z ich polecenia, Promio udał się w światowe tournée, podczas którego prezentował potencjalnym inwestorom rewolucjonizujące ówczesną sztukę urządzenie – kinematograf. W trakcie swojej podróży filmowiec odwiedził również Ziemię Świętą.
Pomóż Aletei trwać!
Chcemy nadal tworzyć dla Ciebie wartościowe treści
i docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich zakątków internetu.
Wesprzyj nas

Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne.
RAZEM na pewno DAMY RADĘ!

Dzięki nagraniom, które Promio realizował w odwiedzanych krajach, możemy dziś dowiedzieć się, jak u kresu XIX w. wyglądały takie miejsca jak Wenecja czy Genewa, ale też… piramidy w Gizie czy Jerozolima.

Nagranie z miasta trzech religii wykonane zostało przy oddzielającej dzielnicę chrześcijańską od osmańskiej Bramie Jaffy. Na 43-sekundowym filmie widzimy głównie tureckich mężczyzn, rozpoznawalnych dzięki fezom – charakterystycznym nakryciom głowy. Nic też w tym dziwnego – do 1917 r. Jerozolima pozostawała pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Jednakże wprawne oko rozpozna na nagraniu również Żydów, Samarytan, Ormian, Palestyńczyków czy Beduinów.

https://www.youtube.com/watch?v=jJcWJlobBnQ

Jerozolima pokolorowana

Nowe życie w nagranie Promia tchnęli przed dwoma laty twórcy z YouTubowego kanału Film Rescue. Dokonali oni koloryzacji i udźwiękowienia dzieła, a także wyostrzyli je i sztucznie zwiększyli rozdzielczość. Tak film z dziewiętnastowiecznej Jerozolimy prezentuje się po wykonanej przez nich “kosmetyce”:

Wszystkie zrealizowane przez Alexandra Promio nagrania, które przetrwały do czasów dzisiejszych, oglądać można na kanale Early Cinema (tutaj). Więcej zrewitalizowanych filmów z przełomu XIX i XX w. podziwiać zaś możecie na profilu Film Rescue (tutaj).

Tags:
filmhistoriaJerozolimaZiemia Święta
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail