Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 29/05/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Siostrze Czesławie pomagała Maryja!” Setne urodziny znanej ikonopisarki

CZESŁAWA SKURA, 100 LAT

fot. Diecezja Sandomierska

Karol Wojteczek - 03.12.21

Siostra Czesława Skura CSSBVMI ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej świętowała wczoraj swoje setne urodziny. Jubilatkę odwiedził m.in. ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, który podarował jej ikonę Matki Bożej.

Setne urodziny znanej ikonopisarki uświetniła msza św. w jej intencji odprawiona w kaplicy Domu Prowincjalnego służek w Sandomierzu. Myślę, że siostrze Czesławie pomagała Maryja – Niepokalana, Przeczysta Bogarodzica, której wizerunki malowała. (…) Wierzę, że przepiękne obrazy siostry Czesławy były jednocześnie zwierciadłem jej duszy. (…) Jej radosny jubileusz jest zachętą do budowania gmachu życia na fundamencie wiary. Dziękujemy za naszą jubilatkę Bogu i składamy jej serdeczne życzenia. Niech przykład s. Czesławy dalej nas inspiruje – podkreślił w homilii bp Nitkiewicz. Życzenia jubilatce złożył również burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.

Siostra Czesława Skura urodziła się 2 grudnia 1921 r. w Ciszycy Górnej (obecnie w woj. świętokrzyskim). Do Zgromadzenia SióstrSłużek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej została przyjęta 28 maja 1942 r. w Sandomierzu. Rozpoczęła okres formacji zakonnej, a 2 lutego 1945 r. złożyła pierwsze śluby. Posługiwała m.in. na placówkach w Częstoborowicach, Wilkowej oraz Sandomierzu. W pierwszych latach życia zakonnego pracowała głównie w zakonnej kuchni. Następnie, po ukończeniu kursu pielęgniarskiego, służyła pomocą medyczną innym siostrom, mieszkańcom okolicznych wiosek i pacjentom zakonnej infirmerii.

Jak s. Czesława odkryła swój talent?

Zdolności plastyczne s. Czesławy dostrzegła mistrzyni nowicjatu s. Bronisława Rościszewska, która wyznaczyła ją do ręcznego przygotowywania kartek świątecznych. Z czasem do obowiązków tegorocznej jubilatki doszło zdobienie oficjalnych pism zgromadzenia kaligrafowanymi zakonnymi znakami. Tworzyła ona również dekoracje żłóbków i okolicznościowych ołtarzy (np. na Boże Ciało), m.in. w sandomierskiej katedrze.

Najszerszą rozpoznawalność s. Czesława zdobyła jednak dzięki pisanym przez siebie ikonom. Dla niej samej najszczególniejszą była zawsze Madonna Częstochowska. Ile kopii wyszło spod pędzla s. Czesławy? Jak sama twierdzi, przestała je liczyć. Można na nie trafić w wielu miejscach nie tylko Polski, ale i świata. Pisana na płycie pilśniowej lub dykcie Czarna Madonna stała się już niemal „wizytówką” s. Czesławy.

Zawsze pełna wiary, poświęcenia i modlitwy. Idzie przez życie, służąc Bogu, Kościołowi i bliźnim. Często powtarza: „Pan Jezus jest najlepszym Lekarzem i Zbawcą, a Maryja, Jego Matka, będzie ci pomagać w życiu”. Jej życie jest ciche, pokorne i skromne. Robi wszystko dla chwały Bożej i by innym sprawić radość oraz prowadzić ich do Boga – piszą o s. Czesławie jej współsiostry w wydanym na 100. urodziny służki komunikacie.

Tags:
IkonaMaryjazakonnica
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail