Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Benedykt XVI przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. „Uczynił to z przekonania”

BENEDYKT XVI

SVEN HOPPE/AFP/East News

Krzysztof Tomasik / KAI - Katolicka Agencja Informacyjna - 02.12.21

Abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI, popiera wezwania papieża Franciszka do szczepień przeciw COVID-19. Jak powiedział w wywiadzie dla „Vatican Magazine”, papież senior i on sam również zostali zaszczepieni po raz trzeci. „I to z przekonania” – dodał.

W odniesieniu do przeciwników szczepień w Kościele, arcybiskup przestrzegł przed odnoszeniem kwestii szczepień do wiary. „Nie należy nikogo zmuszać do szczepień, ale trzeba odwoływać się do sumienia” – podkreślił duchowny. Zapytany, czy Benedykt XVI widzi to podobnie, jego sekretarz odpowiedział: „Inaczej nie kazałby się szczepić trzy razy”.

Abp Gänswein przypomniał w wywiadzie sytuację przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Gualtiero Bassettiego, który jesienią ub. roku ciężko zachorował na COVID-19. „Kard. Bassetti podkreślał, jak straszne to było doświadczenie. Ostrzegał przed jakąkolwiek formą ideologicznej krucjaty przeciwko szczepieniom” – powiedział abp Gänswein.

Jakie relacje sekretarz Benedykta XVI ma z papieżem Franciszkiem?

W wywiadzie duchowny skomentował również swoje relacje z papieżem Franciszkiem, określając je jako „dobre, choć nie zawsze wolne od napięć„. „Jak łatwo zauważyć, jesteśmy zupełnie różnymi osobowościami” – dodał arcybiskup. Franciszek powiedział mu kiedyś, że nie jest on tym, „który zwrócony twarzą uśmiecha się do ciebie, a potem wbija ci nóż w plecy, i to jest jego siła i słabość„. „Mówię otwarcie, gdy się z czymś nie zgadzam. Z punktu widzenia Franciszka nie zawsze było to najlepsze rozwiązanie” – zaznaczył abp Gänswein.

Decyzja papieża o zwolnieniu duchownego z obowiązków prefekta Domu Papieskiego i uczynienie go wyłącznie prywatnym sekretarzem Benedykta XVI była dla niego trudna. Głównie z powodu tego, jak odebrano ją na zewnątrz i jak interpretowały ją media. Później Franciszek wyjaśnił mu, że „chciał go wycofać z linii ognia„. Ojciec Święty poradził mu też, że dla niego samego z posłuszeństwa zawsze wynikało coś dobrego. Dodał także, że arcybiskup nie powinien słuchać mediów. „Cenne jest to, że można z nim rozmawiać otwarcie i bezpośrednio” – powiedział abp Gänswein o papieżu Franciszku.

Nie powtórzył jednak swojego stwierdzenia, że „żadna kartka papieru nie mieści się” między dwoma papieżami. „Moja ówczesna ocena odnosiła się do drugiego roku urzędowania Franciszka. Byłem wtedy przekonany o istnieniu wyraźnej ciągłości między nim a Benedyktem XVI” – powiedział duchowny. W międzyczasie zdał sobie jednak sprawę, że nie pod każdym względem jest to prawdą. „Ale pomiędzy poprzednimi pontyfikatami też były różnice czy brak ciągłości. To normalne” – stwierdził Gänswein.

Jak uzdrowić niemiecki Kościół?

Arcybiskup skomentował także krytycznie wypowiedzi prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera na temat Kościoła katolickiego i nadużyć seksualnych. „Niewątpliwie politycy i głowy państw mają prawo do wyrażania krytyki. Zastanawiam się jednak, czy to właściwe, że niemiecki prezydent federalny, w którego własnym Kościele i w którego własnym kraju prawie w ogóle nie zajęto się z przypadkami nadużyć w wielu instytucjach państwowych, próbuje umoralniać Kościół katolicki” – powiedział w wywiadzie abp Gänswein.

Pod koniec października, po rozmowach w Watykanie, Steinmeier podkreślił, jak ważne jest, aby Kościół stawił czoła nadużyciom. „To przede wszystkim należy się ofiarom. W obliczu wielkich wyzwań, rząd i społeczeństwo potrzebują wiarygodnego Kościoła jako partnera. Aby wzmocnić wiarygodność, konieczne są jednak zdecydowane reformy” – powiedział wówczas prezydent Niemiec.

Abp Gänswein skrytykował również oczekiwanie Steinmeiera, że projekt reformy opracowany przez Drogę Synodalną w Niemczech będzie „zbawienną odpowiedzią na nadużycia w Kościele katolickim”. Prywatny sekretarz Benedykta XVI i były prefekt Domu Papieskiego podzielił pogląd biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera. Ten zaś stwierdził, że reformy postulowane w ramach Drogi Synodalnej są „nadużyciem”. „Jeśli zabraknie wcześniejszego zrozumienia istoty rzeczy, zakończą się one wielkim rozczarowaniem. Częściowo przesadzone żądania wyprowadzają niemiecki Kościół z Kościoła powszechnego, czemu zapobiec muszą albo biskupi, albo Watykan” – zaznaczył abp Gänswein.

Tags:
Benedykt XVIInformacje na temat szczepionek przeciwko COVID-19koronawirusWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail