Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Śladami błogosławionego kard. Wyszyńskiego po Mazowszu [galeria]

STEFAN WYSZYŃSKI

fot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Paweł Gierech - 13.11.21

Warto nadal czerpać ze słów kard. Stefana Wyszyńskiego. A dobrym do tego pretekstem może być odwiedzanie miejsc związanych z jego życiem. Odkryj z nami mazowieckie ślady prymasa!

Postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dzięki przetrwaniu internowania, przez Śluby Jasnogórskie, Nowennę i uroczystości Millenium chrztu Polski zyskała w Polsce ogromną wagę. Znane są słowa św. Jana Pawła II o nim, że zwano go Prymasem Tysiąclecia nie tylko z powodów millenijnych, ale także bo „taki Prymas zdarza się raz na tysiąc lat”.

Śladami kard. Wyszyńskiego po Mazowszu

Był niekwestionowanym duchowym ojcem narodu. Również za granicą, na Zachodzie, był uznawany za najważniejszy głos Polski do czasu aż przyćmił go jego młodszy współpracownik i wychowanek – papież Polak.

Choć sytuacja społeczno-polityczna jest dziś znacząco inna, to liczne nauki Prymasa pozostają zaskakująco trafne i dziś. Może dlatego, że choć żyjemy w czasach niesamowicie szybkich zmian technologicznych, natura ludzka z jej skłonnościami do grzechu, ale i zdolnością do wielkości z Bożą pomocą – pozostaje niezmieniona.

Warto dlatego tę nieco dziś zapomnianą postać Prymasa przywrócić do społecznej świadomości w Polsce. Potrzeba przypomnienia jego słów, ale dobrym do tego pretekstem może być również odwiedzanie miejsc związanych z jego życiem. A że większość tego życia było związane z Mazowszem – zapraszam do odkrycia mazowieckich śladów Prymasa.

Tags:
kard. Stefan Wyszyńskipodróż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail