Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ilu kleryków rozpoczęło w tym roku formację w seminariach? Znamy ostateczne dane

web-priest-cfr-seminary-seminarian-hallway-jeffrey-bruno

Jeffrey Bruno

Karol Wojteczek - Katolicka Agencja Informacyjna - 13.10.21

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w rozpoczynającym się roku akademickim do Wyższych Seminariów Duchownych w Tarnowie i Poznaniu. Zaś największą popularnością wśród przystępujących do zgromadzeń zakonnych cieszą się franciszkanie.

W bieżącym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 441. W seminariach diecezjalnych pierwszy rok studiów lub etap propedeutyczny (który prowadzi tylko część seminariów) rozpoczyna 242 alumnów, a formację w zakonach – 114 chętnych.

Powołania w seminariach diecezjalnych

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa (po 14) pojawiło się w seminariach duchownych w Tarnowie i Poznaniu. Tyle samo alumnów znalazło się na pierwszym roku w Opolu. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to kandydaci dla dwóch diecezji: opolskiej i gliwickiej.

Na kolejnych miejscach plasują się seminaria duchowne w Rzeszowie (12 kandydatów) i w Łodzi (11). Po 10 chętnych zgłosiło się do placówek w Gdańsku, Lublinie i obu warszawskich.

Najmniej nowych powołań (po 1-2) odnotowano natomiast w Ełku, Siedlcach, Toruniu, Włocławku i Zamościu-Lubaczowie. Do czterech Wyższych Seminariów Duchownych: w Bydgoszczy, Drohiczynie, Elblągu i Łowiczu nie zgłosił się nikt.

Warto też dodać, że 5 chętnych zgłosiło się do WSD 35+ w Łodzi, przyjmującego kandydatów powyżej 35 roku życia. 6 kandydatów zarejestrowało także warszawskie seminarium misyjne Redemptoris Mater.

Tradycyjnie najwięcej alumnów rozpocznie formację do kapłaństwa w diecezjach na południu i wschodzie Polski (Tarnów, Opole, Rzeszów, Lublin, Przemyśl, Katowice). Zwraca również uwagę większa liczba powołań do seminariów w dużych miastach.

Powołania zakonne

Jeśli chodzi o formację w domach zakonnych, zaznaczyć trzeba, że formacja w kierunku kapłaństwa poprzedzona jest postulatem i nowicjatem, czasami także etapem propedeutycznym. Dopiero po tych latach przygotowawczych kandydaci podejmują decyzję o kontynuowaniu studiów w kierunku święceń kapłańskich. Niektórzy bowiem decydują się tylko na śluby wieczyste i pozostanie bratem zakonnym.

W roku akademickim 2021/2022 najwięcej kandydatów do święceń kapłańskich (18) rozpoczęło formację u franciszkanów OFM (Zakon Braci Mniejszych). Na drugim miejscu znaleźli się dominikanie z 14 chętnymi. Na trzecim – franciszkanie konwentualni z 10 kandydatami.

Kolejne miejsce zajmują: jezuici i pallotyni (po 8 kandydatów) i salwatorianie (7). Do Wyższych Seminariów Duchownych karmelitów bosych, misjonarzy św. Wincentego a Paulo oraz paulinów zgłosiło się po 6 chętnych.

Do furt 19 seminariów zakonnych nie zapukał nikt.

Coraz mniej kandydatów w seminariach

Od kilkunastu lat liczba powołań kapłańskich w Polsce wykazuje tendencję spadkową. Jeszcze w 2012 r. na I rok do seminariów diecezjalnych i zakonnych zgłosiło się 828 kandydatów. Z kolei w 2019 r. formację do kapłaństwa rozpoczęło już tylko 498 chętnych, a w ubiegłym roku 441.

W roku 2020 najwięcej kandydatów (26) także zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Również WSD w Poznaniu cieszy się popularnością (13 chętnych w ub. r.). Spadek z 15 do 8 kandydatów odnotowało za to WSD w Katowicach, a z 13 do 4 placówka w Krakowie. W ub. r. jedynym seminarium, do którego nie zgłosił się żaden kandydat była Świdnica.

Źródło: KAI

Tags:
kapłaństwopowołanieseminarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail