Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Przywódczyni „różańcowej rewolucji” i komunistyczna rewolucjonistka, słynna opera i ikona motoryzacji… Co je łączy?

WEB-MADONNA-MARY-STAINED-GLASS-Nancy-Bauer-Shutterstock_154303703

Nancy Bauer/Shutterstock

Paweł Gierech - 15.09.21

Znasz imiona maryjne? María de los Dolores, skracane często do Dolores (dosł. „bóle”), zdrabniane do Lola lub Lolita, wykroczyło poza hiszpański krąg kulturowy. Nosiła je np. wokalistka zespołu The Cranberries, Irlandka Dolores Mary Eileen O’Riordan.

Podczas gdy w Polsce imię Jezus było i jest swoistym tabu, w Hiszpanii, Meksyku, czy Argentynie można spotkać wielu Jesusów. Przez wieki również imię Maryi było w Polsce przez długi czas raczej rezerwowane dla Matki Bożej, a pojawiało się często i tak jest w tradycji wielu rodzin do dziś) jako imię drugie (np. Anna Maria) lub w postaci pochodnej (np. Marianna, Maryla). W Hiszpanii i jej byłych koloniach jest inaczej: jest tam mnóstwo imion Maryjnych, występujących razem z imieniem Maria, lub bez niego… Trzeba tylko je umieć rozpoznać.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać hiszpańską tradycję maryjnych imion!

Tags:
Maryja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail