Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Sobotnie porządki? Podpowiadamy, jak okiełznać bałagan w domu

mess

Motortion Films - Shutterstock

Benito Rodríguez - 04.09.21

Spróbuj tych sprytnych strategii, żeby poradzić sobie z zagraceniem domowej przestrzeni.

Jestem pewna, że wielu rodziców często doświadcza tego momentu: idziesz położyć dzieci do łóżek i widzisz zabawki, które rozprzestrzeniły się z ich pokoju jakby za sprawą tornada. Od czego w ogóle zacząć?

Sprzątanie może być skomplikowane – zwłaszcza jeśli pod dachem są dzieci. Nasz dom jest miejscem, w którym odpoczywamy i odzyskujemy siły. Ale żeby cieszyć się spokojem i szczęściem, pewien porządek jest niezbędny.

Bałagan nie pozwala nam się relaksować. Przebodźcowuje nas, rozprasza, przeszkadza w skupieniu się na tym, czego naprawdę chcemy. Sprawia, że tracimy zarówno pieniądze, jak i czas, ponieważ nie możemy znaleźć tego, czego potrzebujemy właśnie w danej chwili.

Być może największym problemem jest to, że często nie wiemy, od czego zacząć porządki.

Kiedy byłam dzieckiem, nauczono mnie czegoś, czego nigdy nie zapomnę i co chciałabym przekazać swoim dzieciom.

Rób wszystko w odpowiednim momencie, nie czekaj do jutra. Działaj z miłością i dobrym humorem.

Skończ z prokrastynacją

Ileż miłości może być w dobrze wyprasowanej koszuli, uporządkowanym schowku czy na talerzu z soczewicą!

Mnie, jako matce, utrzymywanie porządku pomaga stawiać miłość do Boga na pierwszym miejscu. W przeciwnym razie dałabym się ponieść różnego rodzaju wymówkom, by zwlekać.

Jednak myśl, że można uświęcić nawet to żmudne zadanie utrzymania porządku, prowadzi mnie do tego, że żyję o wiele lepiej w zwykłych okolicznościach każdego dnia.

Nie ma magicznej różdżki, która za jednym ruchem uporządkuje pokoje. Nie mogę też pstryknąć palcami i zaśpiewać piosenki jak Mary Poppins, aby wszystko trafiło na swoje miejsce. Mogę za to codziennie pilnować sytuacji i nie pozwalać, by problem się nawarstwiał.

Mogę cię zapewnić, że robienie wszystkiego w odpowiednim czasie prowadzi długą drogą do rozwiązania problemu i sprawia, że wszystko jest bardziej efektywne.

Pielęgnuj dobre nawyki – to pierwsza złota zasada utrzymywania porządku.

Oto kilka sztuczek, które mogą ułatwić ci codzienne życie:

  1. Wyznacz każdej rzeczy odpowiednie miejsce. W ten sposób unikniesz stresu w ostatniej chwili, bo np. nie będziesz mógł znaleźć kluczy, butów, szalika czy czegokolwiek innego.
  2. Sprzątaj krok po kroku. Spróbuj podnieść wszystko, co widzisz nie na swoim miejscu, przechodząc z jednego pokoju do drugiego. To – szczególnie gdy dzieci są w domu – przyczynia się do utrzymania chaosu pod kontrolą.
  3. Ustal harmonogram sprzątania. Jeżeli trudno ci coś planować i masz tendencję do odkładania wszystkiego na później, grafik może okazać się wielką pomocą. Możesz go wydrukować i powiesić gdzieś w domu, aby każdy mógł podjąć współpracę.
  4. Nie odkładaj sprzątania na później, gdy powstanie bałagan. O wiele łatwiej jest posprzątać kuchnię tuż po gotowaniu i jedzeniu, a także uprzątnąć przybory plastyczne i zabawki zaraz po ich użyciu.
  5. Zapewnij efektywne miejsca do przechowywania dla każdej grupy wiekowej w rodzinie. Na przykład: wieszaki na ubrania na wysokości dzieci, półki na buty, do których dzieci mogą same sięgnąć, małe pudełko na gumki lub ozdoby do włosów, miejsce na tornistry…

Porządek w środku

Chociaż może się to wydawać dziwne (bo przecież zazwyczaj myślimy o utrzymaniu porządku jako o czymś materialnym), porządek zewnętrzny ma swoje źródło w duchu. Jest owocem wewnętrznego wysiłku, dzięki któremu oceniamy i ustalamy priorytety, jak zorganizować nasz dzień tak, aby żaden z jego obszarów (praca, modlitwa, rodzina, przyjaciele, wypoczynek) nie został zaniedbany.

Ten wewnętrzny porządek pomaga nam ukierunkować naszą hierarchię wartości na służbę, jako znak miłości do tych, którzy nas otaczają.

Jeśli wygnamy ze środka lenistwo, to poświęcenie, wytrwałość i oddanie pomogą nam osiągnąć cele, które wcześniej wydawały się nieosiągalne.

Dlatego bardzo ważne jest, aby od dzieciństwa wychowywać do utrzymywania porządku. Przeciwstawia się to bezczynności (tak niebezpiecznej w okresie dojrzewania), pomaga nam ukształtować osobowość, czyni nas wydajnymi i daje nam jasność umysłu, dzięki której szybciej rozwiązujemy problemy.

Jak powiedział pewien wielki święty:

Gdy zachowasz porządek, pomnoży się twój czas i będziesz mógł oddać większą chwałę Bogu, pracując wydajniej w Jego służbie.

św. Josemaría Escrivá

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail