Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

9 punktów widokowych na wieżach kościelnych. Wejdź lub wjedź – i podziwiaj!

ARCHIKATEDRA JANA CHRZCICIELA WROCŁAW

WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Łukasz Kobeszko - 21.08.21

Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, kościół św. Rocha w Białymstoku czy katedra w Kołobrzegu – to przykłady kilku najładniejszych punktów widokowych. Zapraszamy do wakacyjnej wycieczki ich szlakiem.

Trudno znaleźć lepsze miejsca do obserwowania panoram niż wieże kościołów. Przez wieki były najwyższymi budynkami na osiedlach ludzkich. Były punktami obserwacyjnymi o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Zegary i dzwony na wieżach świątyń precyzyjnie mierzyły czas i stanowiły system informowania o różnych wydarzeniach lub zagrożeniach.

Dzisiaj są już one głównie budowlami pełniącymi rolę ozdobną. Zwiedzając różne świątynie, warto również zajrzeć do ich wież. Niekiedy wymaga to pewnego wysiłku fizycznego, gdyż wejście na wiele z nich wiąże się z pokonaniem dość krętych schodów. Zawsze jednak taki trud się opłaci – w zamian zobaczymy piękne panoramy okolicy z perspektywy kilkudziesięciu metrów wysokości.

Galeria: punkty widokowe na wieżach kościelnych

Tags:
ciekawe kościołygaleria zdjęćPolska
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail