Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Grozi mu kara śmierci, bo nie zdążył do toalety. Jest najmłodszą ofiarą skazaną za bluźnierstwo

PAKISTAŃSKI CHŁOPIEC

razum | Shutterstock

Redakcja - 11.08.21

We wschodnim Pakistanie 8-letni hinduski chłopiec został oskarżony o bluźnierstwo. Nie zdążył wyjść do toalety i zmoczył się w spodnie, będąc w bibliotece madrasy, gdzie przechowywane są święte księgi. Muzułmanie uznali, że zrobił to celowo i żądają najwyższej kary.

Ośmiolatek jest najmłodszą osobą w historii skazaną o bluźnierstwo. W Pakistanie za bluźnierstwo przewiduje się najwyższy wymiar kary – karę śmierci. Dziecko trafiło do aresztu, ale po tygodniu zwolniono go warunkowo za kaucją, którą wpłacili rodzice. Od tego czasu w kraju wybuchły zamieszki.

W regionie Pendżab w odwecie grupa muzułmanów zaatakowała hinduską świątynię. Jak podaje „The Guardian” wielu członków społeczności hinduskiej, w tym rodzina chłopca, obecnie ukrywa się w obawie o swoje życie. Setki osób opuściło swoje domy w mieście Rahim Yar Khan, w prowincji Pendżab. W związku z zamieszkami aresztowano ponad 40 osób, najwyższe władze potępiły ataki, a porządku pilnuje armia.

8-latek oskarżony o bluźnierstwo nieświadomy czynu

Jeden z bliskich chłopca wyjaśniał, że dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, co zaszło. Nie wie, czym jest bluźnierstwo, z jakiego powodu spędził tydzień w areszcie, ani też dlaczego grozi mu kara śmierci.

Nawet nie zdaje sobie sprawy z bluźnierstwa, został fałszywie oskarżony. Dziecko nadal nie rozumie, na czym polega jego przestępstwo i dlaczego był przetrzymywany w więzieniu przez tydzień – miał powiedzieć jeden z jego krewnych, którego personalia nie zostały ujawnione ze względu na jego bezpieczeństwo.

Kaliber zarzutów postawionych 8-letniemu Hindusowi zszokował ekspertów prawnych oraz obrońców praw człowieka na całym świecie. Jak podaje „The Guardian”, jest to przypadek bezprecedensowy. Nigdy wcześniej tak młoda osoba nie została skazana za bluźnierstwo.

Kara śmierci za bluźnierstwo

W Pakistanie kara śmierci za bluźnierstwo została wprowadzona w 1986 roku. Od tego czasu nie dokonano żadnej oficjalnej egzekucji, jednak dochodziło samosądów, gdy tłum atakował podejrzanych o to przestępstwo. 

Jak wyjaśnia Salam Lab, surowe pakistańskie przepisy mają niewiele wspólnego z prawem religijnym islamu. Wszystko dlatego, że prawo w Pakistanie jest kopią przepisów brytyjskich kolonizatorów przeniesionych na grunt azjatycki.

Prawa miały w zamierzeniu kontrolować konflikty religijne na subkontynencie indyjskim skolonizowanym przez Wielką Brytanię. Pakistan jak dotychczas nie zniósł tych praw – czytamy na blogu Salam Lab.

Źródło: The Guardian, Salam Lab, PAP

Tags:
dzieciIslamPakistan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail