Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Matka Boża sprowadziła na Rzym śnieg w… sierpniu? To wydarzenie jest tego upamiętnieniem [zdjęcia]

Basilica of Saint Mary Major

Khirman Vladimir | Shutterstock

Bret Thoman, OFS - 05.08.21

Co roku piątego dnia sierpnia ze szczytu bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie rozsypywane są białe płatki róż.

Rzymska bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) znajduje się na szczycie Eskwilinu, najwyższego spośród siedmiu wzgórz Wiecznego Miasta. 5 sierpnia każdego roku, na zakończenie uroczystej mszy świętej w bazylice Matki Bożej Większej, z kopuły kaplicy Matki Bożej, gdzie przechowywany jest Jej obraz, spada deszcz płatków białych róż. O zachodzie słońca tego samego dnia na placu przed bazyliką odbywa się kolejna inscenizacja „opadu śniegu”.

Matka Boża i cud śniegu

Tradycje te nawiązują do interesującej historii świątyni i jej nazwy. Do roku 1960, uroczystość poświęcenia bazyliki Matce Bożej Większej w Rzymie znana była pod nazwą Dedicatione basilicae S. Mariae ad Nives (poświęcenie bazyliki Matki Bożej Śnieżnej). 

Według pradawnej tradycji, rzymski patrycjusz o imieniu Jan modlił się do Matki Bożej, aby mu wyjawiła, na co ma przekazać swój majątek po śmierci. Matka Boża ukazała mu się i wyraziła życzenie, aby bogaty rzymianin zbudował kościół pod jej wezwaniem. Maryja obiecała także dokonać cudu śniegu. 

I faktycznie, piątego sierpnia na Wzgórzu Eskwilińskim spadł śnieg, co z pewnością zostanie zakwalifikowane jako cud przez każdego, kto przebywał w Rzymie upalne letnie dni.

Wizyta w bazylice Matki Bożej Większej

Obecnie bazylika Matki Bożej Większej jest jednym z czterech głównych kościołów Wiecznego Miasta i całego świata chrześcijańskiego. Kasetonowy strop, bogato inkrustowane posadzki, mozaiki, freski i rzeźby bazyliki przypominają do złudzenia elementy dekoracji wnętrz innych świątyń Rzymu, jak np. Bazyliki św. Jana na Lateranie czy Bazyliki św. Pawła za Murami. 

W kościele znajduje się wiele ważnych dzieł sztuki i relikwii. Nad ołtarzem bocznym w lewym transepcie znajduje się piękna złota płaskorzeźba przedstawiająca historię cudu śniegu.

Jedna z najsłynniejszych relikwii znajduje się pod ołtarzem głównym, w krypcie Narodzenia Pańskiego, zwanej też kryptą betlejemską. Jest to kryształowy relikwiarz zawierający drewno, pochodzące według tradycji z betlejemskiego żłóbka Pana Jezusa.

Ocalenie Ludu Rzymskiego

Być może najbardziej znanym obrazem jest bizantyjska ikona, znana jako Salus Populi Romani (Zdrowie, lub Ocalenie Ludu Rzymskiego). Obraz ten, zachowany w kaplicy Borghese w bazylice Matki Bożej Większej, od dawna jest przedmiotem kultu.

Inną ważną relikwią jest czaszka świętego Pankracego. Był on 14-letnim sierotą, który przyjął wiarę w Chrystusa. Po przybyciu do Rzymu ze swoim wujem, św. Dionizym, Pankracy został zamęczony wraz ze świętymi Nereuszem i Achillesem oraz świętą Domityllą ok. 304 roku za „przestępstwo” niewyrzeczenia się Chrystusa.

W bazylice Matki Bożej Większej pochowani są dwaj papieże: Sykstus V i św. Pius V. Znajdują się tu również relikwie św. Hieronima, doktora Kościoła. Kolejnym ciekawym miejscem jest ołtarz w kaplicy papieża Sykstusa. Tu właśnie, w wigilię Bożego Narodzenia 1538 roku, św. Ignacy Loyola, założyciel jezuitów, odprawił swoją pierwszą mszę świętą.

Kliknij tutaj, by zobaczyć galerię zdjęć

Tags:
galeria zdjęćMaryja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail