Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Krzyże i kapliczki w polskich górach. Poznaj najpiękniejsze! [zdjęcia]

CZARNY STAW

MARCIN JOZEFOWICZ/REPORTER

Jolanta Tokarczyk - 21.07.21

Górskie krzyże i kapliczki na stałe wpisały się w pejzaż polskich gór. Kaplica na Wiktorówkach, Kalatówkach. Krzyż na Hali Gąsienicowej… Może odwiedzisz je podczas wakacyjnych wędrówek?

Górskie krzyże i kapliczki na stałe wpisały się w polski pejzaż. Budowano je z potrzeby ducha i ciała. Utrudzeni wędrowcy mieli sposobność do modlitwy i podziękowania za wypoczynek. W zmieniających się warunkach kapliczki stanowiły schronienie w czasie niepogody.

Krzyże wznoszono na wzór tych z Tyrolu. Powstawały jako symbol triumfu człowieka nad siłami natury. Po II wojnie światowej ci, którzy wracali w rodzinne strony, dziękowali Bogu za ocalenie życia. Wznosili też krzyże ku pamięci poległych, wierząc, że na szczycie znajdują się bliżej nieba. Wakacje są najlepszą okazją, by wędrować ich śladem i przypomnieć sobie te najpiękniejsze.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać górskie krzyże i kapliczki.

Tags:
góryPolska
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail