Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Camino z całą rodziną? 10 powodów, dlaczego warto o tym pomyśleć

COMPOSTELA

Shutterstock | Mike Shaw

Merche Crespo - 05.06.21

Znana na całym świecie pielgrzymka jest dobrą okazją dla rodzin, aby wzmocnić się duchowo i fizycznie, jednocześnie cementując swoje więzi.

Camino de Santiago jest doświadczeniem zmieniającym życie pielgrzymów. Nie ma więc nic lepszego niż wzięcie w nim udziału jako rodzina. Jest to okazja dla wszystkich członków rodziny do praktykowania cnót i wartości, które czynią człowieka sprawiedliwym i prawym.

Dążenie do przeżywania tego doświadczenia jako momentu osobistego i duchowego wzrostu jest tym, co odróżnia pielgrzyma od zwykłego turysty czy wędrowca. Któż chciałby przebyć długą drogę, mając na plecach tylko to, co niezbędne? Niewątpliwie ktoś, kto dąży do celu, kresu lub obietnicy.

Aby zdobyć świadectwo z Camino i odpust zupełny, trzeba przejść ok. 96,5 km. Rok 2021 i następny zostały ogłoszone Latami Świętymi Jakubowymi: latami łaski i przebaczenia.

Krótko mówiąc, pielgrzymka do Santiago de Compostela może być momentem odnowy w naszym życiu i w życiu naszej rodziny. Może to być również moment przełomowy, w którym odnajdziemy nowy początek.

Camino. Prezent dla naszej rodziny

Jest to z pewnością wspaniałe doświadczenie i jeden z najlepszych prezentów, jaki możemy dać naszym dzieciom i sobie samym. Jeśli odbędziemy tę pielgrzymkę, wszyscy będziemy ją pielęgnować w naszych wspomnieniach i w naszych sercach.

Czasami mamy tendencję do poświęcania rodzinie tylko naszego skromnego wolnego czasu. Praca, sprawunki i inne zobowiązania kradną większość naszego dnia. Pielgrzymowanie z rodziną może być wspaniałą okazją do zacieśnienia więzi z członkami rodziny. Może również pomóc nam przypomnieć sobie najgłębsze wartości, które podtrzymują nasz dom.

Zobaczmy więcej powodów, dla których warto wybrać się na ten „spacer” razem.

Droga św. Jakuba jest ważną okazją do nauki w naszym życiu. W przypadku dzieci i nastolatków – pokaże im, że każdy wysiłek ma swoją nagrodę.

W rzeczywistości nagrodą nie jest jedynie możliwość sprawdzenia z satysfakcją mapy z zaznaczonymi punktami i spojrzenia z dumą na nasz certyfikat z pieczątkami przyznanymi na każdym etapie wędrówki. To coś znacznie więcej! Na przykład:

  1. Jest to wspaniała podróż, podczas której rodzina wciela w życie wartości i uczucia takie jak: ciężka praca, wytrwałość, hojność, stałość, oszczędność, gościnność, tolerancja, szacunek dla innych, miłość… Rzeczy, które rzadko można znaleźć tak ściśle połączone ze sobą. Wszystko to są podstawowe wartości, którymi powinniśmy żyć na co dzień.
  2. Każdy pielgrzym ma wspaniałą okazję, by podczas wędrówki zastanowić się i rozważyć powody do odnowy. Jeśli każdy z nich dąży do osobistego doskonalenia się, to cała rodzina również się rozwija i postępuje naprzód.
  3. Jest to wyjątkowa przestrzeń i czas na pielęgnowanie więzi rodzinnych. Cieszymy się swobodną atmosferą – nieco męczącą, owszem, ale z dala od rutynowych obowiązków i naszego zwykłego miejsca zamieszkania.
  4. Dni pielgrzymki sprzyjają pogłębianiu relacji z naszymi dziećmi, ponieważ mamy wiele godzin i kilometrów na rozmowy z nimi. W ten sposób możemy je lepiej poznać, odkryć ich motywacje, ich radości i smutki, ambicje, marzenia i pragnienia, ich troski i przyjaźnie.
  5. W miarę postępów i pokonywania kolejnych etapów będziemy się spotykać z innymi pielgrzymami, takimi jak my. To zadziwiające, jak łatwo jest się w tych dniach dogadać z innymi ludźmi! Czasami dzieci są zaskoczone koleżeństwem i więzami, jakie można nawiązać na trasie. Sam fakt, że życzą sobie nawzajem ¡Buen Camino!, gdy spotykają innych pielgrzymów, jest dla nich fascynujący.
  6. Dni przeznaczone na pielgrzymkę są najlepszą okazją, aby zachęcić nasze dzieci do nauki samodzielności. Mogą same przygotować swój plecak i nieść go tak jak pozostali pielgrzymi. Muszą nauczyć się zarządzać swoimi zasobami: wodą, jedzeniem, ubraniami i małą apteczką. Nauczą się zwracać uwagę na żółte strzałki na Camino, aby się nie zgubić i będą wchodzić do schronisk lub punktów informacyjnych, aby otrzymać pieczątkę. Muszą także pilnować, aby nie zgubić żadnego z drobiazgów, które ze sobą niosą. Ich kij pielgrzyma będzie ich przewodnikiem, a oni będą dumni, że mogą go nosić ze sobą.
  7. Oczywiście, Camino to także czas na wypoczynek i zabawę. Podczas wędrówki można śpiewać, opowiadać dowcipy, anegdoty, bawić się, szukać kształtów w chmurach. Wieczory można spędzić na rodzinnym graniu w gry planszowe, czytaniu, kąpieli w rzece albo konsultacjach z przewodnikami, aby przygotować się do kolejnego dnia.
  8. Możemy również cieszyć się miejscami o wartości kulturowej, historycznej i artystycznej, które szlak ma do zaoferowania. Camino de Santiago zostało uznane za pierwszy szlak kulturowy w Europie. A fakt, że robimy to pieszo (lub na rowerze czy konno) ułatwia nam kontemplowanie, w ciszy i spokoju, wszystkich artystycznych skarbów oferowanych przez jego miasta i miasteczka. Praktycznie za każdym rogiem można znaleźć coś wspaniałego!
  9. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że nasza pielgrzymka będzie zanurzeniem w przyrodzie i wiejskim krajobrazie. Jak bardzo możemy się cieszyć z przebywania na świeżym powietrzu! W ciągu zaledwie kilku dni dostaniemy też lekcje o faunie, florze, biologii i geografii: poznamy rośliny i drzewa, zobaczymy uprawy typowe dla danego obszaru, odkryjemy rodzaje owadów, będziemy stąpać po różnych terenach i powierzchniach, nauczymy się rozpoznawać symbole na mapach.
  10. I wreszcie, będziemy w lepszej formie – zarówno fizycznej, jak i duchowej! Przed wyjściem możemy odmówić modlitwę pielgrzyma, a w czasie wędrówki różaniec.

Zawsze jest dobry czas na pielgrzymowanie do Santiago de Compostela. Jednak w tym roku, ze względu na pandemię, fundamentalne znaczenie ma świadomość różnych środków bezpieczeństwa przyjętych na każdym terytorium.

Nawet w obecnych okolicznościach jest to bardzo zalecana podróż. Rodziny, które zdecydują się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela z dziećmi, przeżyją prawdziwą rodzinną przygodę pełną wartości, a emocje i lekcje pozostaną w pamięci i sercach wszystkich.

Tags:
caminorodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail