Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 29/02/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Afganistan: polscy żołnierze wzięli udział w procesji Bożego Ciała

afganistan.jpg

fot. Aleksandra Barałkiewicz

Krzysztof Stępkowski - 03.06.21

Szykujący się do powrotu do Polski żołnierze pełniący służbę w ramach XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, przeżywali dziś uroczystość Najświętszej Krwi i Ciała Chrystusa.

Kapelan kontyngentu ks. por. Błażej Woszczek przewodniczył procesji z Najświętszym Sakramentem, która przeszła wokół bazy. Żołnierze rozważali fragmenty Ewangelii i modlili się przy dwóch ołtarzach.

Procesja została ograniczona do dwóch ołtarzy w związku z reorganizacją bazy przed powrotem do Polski i wysoką temperaturą 41 stopni Celsjusza. W jednym z ołtarzy umieszczony został obraz św. Józefa, ufundowany przez polskich żołnierzy z XIII zmiany, który został poświęcony w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

W krótkim rozważaniu ks. por. Woszczek podkreślał, że Eucharystia jest jedną z największych tajemnic naszej wiary. „Tylko dzięki niej widzimy w białym chlebie Ciało Chrystusa, a w kroplach wina Jego Krew. Nie opisze tego nauka, ani rozum nie obejmie. Z tą wiarą idziemy wyznać ją przed światem – także innym religijnie światem, jaki otacza nas tu, w Afganistanie. Chociaż nie zawsze możemy przyjąć Chrystusa do serca, bo są różne sytuacje życiowe, to jednak zawsze możemy przed Nim trwać w choćby najkrótszej chwili adoracji. Ja i On – On i ja” – powiedział.

Kapelan kontyngentu zachęcił do rachunku sumienia z naszego świadectwa względem Eucharystii. „Jak często z Niej korzystam, jeśli mogę? Czy umiem bronić Jej czci w momencie, gdy ktoś głupio żartuje z tej świętej rzeczywistości?” – zachęcał do refleksji.

Na koniec zaapelował o modlitwę w intencji poległych żołnierzy. „Prośmy też dziś Pana o pokój dla tej ziemi, a dla naszych 44 braci, którzy tu służyli w takich samych mundurach jakie my nosimy, o pokój wieczny i przyjęcie ofiary ich życia wraz z eucharystyczną ofiarą Chrystusa” – powiedział.

Tags:
Boże Ciało
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail