Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Wędruj z nami papieskimi szlakami! Sacro truck rusza w drogę śladami Jana Pawła II [zdjęcia]

SACROTRUCK, SZLAKI PAPIESKIE

Redakcja - 29.05.21

Turystyka wyrazem troski o zdrowie fizyczne, ale i duchowe? Proszę bardzo! Wystarczy wędrować śladami Jana Pawła II na terenie diecezji ełckiej. Szlaki papieski to okazja pogłębienia wartości duchowych i podjęcia aktywności fizycznej.

Na terenie diecezji ełckiej, z inicjatywy ks. bp Jerzego Mazura SVD, biskupa ełckiego, powstały trzy wyjątkowe szlaki. Każdy z nich prowadzi inną trasą oraz skłania do refleksji nad różnymi przesłaniami. Kluczowy zamysł jest jeden – podążanie śladami Jana Pawła II, który odbywał liczne wędrówki w tych rejonach, tym samym kreśląc na mapie trasy nazywane później szlakami papieskimi.

Śladami Jana Pawła II

Trasa z Ełku do Wigier nosi nazwę „Tajemnice światła”. Tu rozważamy przesłanie, jakie papież zostawił w nowej części różańca. Szlak kajakowy z Wigier do Studzienicznej – „Tajemnice zawierzenia” przypomina o papieskich aktach zawierzenia, jakich dokonał w różnych etapach swego życia, począwszy od najbardziej znanego – wyrażonego w słowach Totus Tuus.

Natomiast kajakowy szlak papieski „Apostołów Miłosierdzia” z Krutyni do Pisza przybliża nam tajemnicę Bożego Miłosierdzia i jego orędowników – św. s. Faustynę, bł. ks. Michała Sopoćko i oczywiście św. Jana Pawła II.

Wędrówki szlakami papieskimi to sposobność do pogłębienia wartości duchowych i podjęcia aktywności fizycznej w otoczeniu piękna natury. Szlaki można poznawać z perspektywy kajakowej, pieszej, rowerowej, autokarowej, samochodowej, konnej lub narciarskiej. Mogą nimi pielgrzymować juniorzy i seniorzy, młodzież szkolna i akademicka, rodziny z dziećmi i osoby samotne, grupy zorganizowane lub po prostu zgrana ekipa przyjaciół.

Troska o zdrowie fizyczne i duchowe

W celu promocji dzieła Centrum Oświatowo-Dydaktyczne w Ełku prowadzi projekt SZAFa na KÓŁKACH, czyli SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA w SacroTRACKu. Centrum od lat sprawuje pieczę nad szlakami papieskimi w diecezji ełckiej we współpracy z Fundacją Szlaki Papieskie z Krakowa, która zgodnie z życzeniem Karola Wojtyły dokumentuje wszystkie miejsca w Polsce, które święty nawiedzał jako kapłan, biskup, kardynał i papież pielgrzym.

W ten sposób propagowana jest turystyka jako wyraz troski o zdrowie fizyczne i duchowe człowieka. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030.

Sacro truck. Samochód ośrodkiem kultury

Sacro truck to interaktywne muzeum, kino, mobilne centrum kultury, ośrodek szkoleń i warsztatów, „centrum dowodzenia” na czterech kołach, który dociera ze swoimi kulturalnymi i dydaktycznymi zasobami prosto do człowieka. Idea wykorzystania samochodu półciężarowego jako ośrodka kultury ma na celu zwiększenie dostępności bogatych treści w mniejszych miejscowościach. Sacro truck w tym roku odwiedzi 20 parafii diecezji ełckiej. Wybór miejscowości nie jest przypadkowy, bowiem w ich okolicach odpoczywał Karol Wojtyła – papież, miłośnik przyrody i sztuki.

Każda wizyta w danym miejscu będzie trwała 2 dni. Pierwszy dzień będzie przeznaczony na kulturę, drugi – na spotkanie lub warsztaty (w zależności od zapotrzebowania w danym miejscu). Planowane są m.in. spotkania z aktorami, pedagogami, historykami, psychologami. Spotkania będą otwarte zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Ideą projektu jest bowiem zachęcenie do integracji międzypokoleniowej.

W samochodzie będzie można zobaczyć pamiątki związane ze szlakami papieskimi oraz z Janem Pawłem II. Będzie można usiąść przy stoliku, wypić kawę, zjeść kremówkę papieską. Zostały przygotowane wywiady z ostatnimi żyjącymi osobami, które wędrowały po Krakowie, po górach i pływały na kajakach razem z Karolem Wojtyłą w różnych okresach jego życia. Będzie można usłyszeć, dlaczego Jan Paweł II nazywany był „Wujkiem”, jak wyglądały spływy ze świętym, jakie piosenki śpiewał Wojtyła nad Hańczą – a to wszystko w interaktywnym muzeum.

VR śladami Jana Pawła II

W ramach sacro trucka będzie można przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Dzięki specjalnym okularom będziemy mogli „być” w miejscach, gdzie swoje ślady odcisnął wielki święty. Będą to jedyne w całej okolicy pokazy filmowe w okularach VR!

Szerzenie kultury odbywa się w duchu wartości, jakimi kierował się Jan Paweł II. Papież Polak był poetą, aktorem, dramaturgiem, miłośnikiem podróży, wypraw kajakowych, wędrówek i wycieczek. Kochał piękno, sztukę i naturę, a trasy, które przemierzał wraz z młodymi naukowcami krakowskiego środowiska akademickiego zostały nazwane szlakami papieskimi.

Nazwa sacro truck jest „mrugnięciem” w stronę food trucków, czyli mobilnych restauracji i barów z ambitnym podejściem do jakości serwowanego jedzenia. W odróżnieniu od food trucków mobilna „restauracja” karmi kulturą, sztuką i bogatymi treściami opartymi na wartościach nieprzemijających.

Tags:
jan paweł II
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail